poniedziałek, 17 czerwiec 2024 15:11

Brak apetytu w ciąży - jak sobie radzić?

Brak apetytu w ciąży Brak apetytu w ciąży fot: pixabay

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dotykają większość kobiet w ciąży, a jednym z najczęściej występujących problemów, jest brak apetytu. Pojawia się on zazwyczaj w pierwszych tygodniach ciąży, towarzysząc nudnościom i wymiotom. Jakie są przyczyny zmniejszonego łaknienia u przyszłych mam, jak sobie z nim radzić i czy niechęć do jedzenia powinna budzić zmartwienie?

Brak apetytu w ciąży - czy warto się martwić?

Brak apetytu na początku ciąży, to dość powszechne zjawisko. Organizm kobiety, przystosowuje się do nowych warunków, co często manifestuje się nudnościami, wymiotami i zmniejszeniem łaknienia. W większości przypadków nie ma powodów do niepokoju, zwłaszcza jeśli badania ciężarnej oraz USG dziecka wskazują na prawidłowy rozwój. Jednak gdy brak apetytu utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu całodzienne nudności oraz wymioty, konieczna jest wnikliwa samoobserwacja i konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę.

Przyczyny zmniejszenia apetytu

● Zmiany hormonalne

W pierwszych tygodniach ciąży, zachodzą intensywne zmiany w układzie hormonalnym. Zwiększa się poziom progesteronu, estrogenu oraz gonadotropiny kosmówkowej, produkowanej przez zarodek, a później przez łożysko. Te hormony, odgrywają kluczową rolę w zmniejszeniu łaknienia na początku ciąży. Ponadto, nudności mogą stanowić odruch obronny organizmu przed pokarmami, które mogą zagrozić ciąży.

● Stres i emocje

W trzecim trymestrze ciąży, kiedy oczekuje się na poród, mogą pojawić się różne emocje, takie jak lęk, strach i obawa przed rozwiązaniem oraz początkiem macierzyństwa. Te uczucia, mogą również wpłynąć na zmniejszenie apetytu, zwłaszcza u kobiet wrażliwych i uczuciowych.

● Zmiany anatomiczne

Pod koniec ciąży, zmiany anatomiczne w jamie brzusznej, takie jak ucisk żołądka i jelit, mogą nasilać brak apetytu. W trzecim trymestrze, często występuje zgaga i wzdęcia, które dodatkowo zniechęcają do jedzenia.

Skutki braku apetytu w ciąży

Zazwyczaj niewielki spadek wagi w ciąży, nie jest powodem do niepokoju, pod warunkiem, że badania matki i dziecka są prawidłowe. Jednak przedłużający się brak apetytu, szczególnie u kobiet z niedowagą, może prowadzić do poważniejszych komplikacji. Kobiety niedożywione, są bardziej narażone na powikłania, takie jak nieprawidłowy rozwój łożyska, wady rozwojowe u dziecka, poronienie, a także wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu (IUGR).

Jak sobie radzić z brakiem apetytu?

● Dieta i nawodnienie

Warto spożywać małe posiłki, 6 - 7 razy dziennie, aby nie obciążać żołądka dużą ilością pokarmu jednorazowo. Ważne jest, aby posiłki były wartościowe pod względem odżywczym, nawet jeśli są małe. Warto dbać o atrakcyjny wygląd posiłków i unikać uciążliwych zapachów. Istotne jest również regularne picie wody, aby uniknąć odwodnienia.

● Naturalne metody łagodzenia nudności

Imbir jest znanym środkiem przeciwwymiotnym, który może pomóc w łagodzeniu nudności i poprawie apetytu. Można go dodawać do herbaty, lub spożywać w formie świeżej. Pomocne, mogą być również krakersy spożywane przed wstaniem z łóżka, aby pobudzić żołądek do pracy.

● Konsultacja z lekarzem

Jeśli brak apetytu utrzymuje się przez dłuższy czas, a kobieta traci na wadze i czuje się coraz gorzej, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Taki stan może być niebezpieczny dla zdrowia matki i dziecka, dlatego nie należy go bagatelizować.

Brak apetytu w ciąży jest częstą dolegliwością, która zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju, pod warunkiem, że wyniki badań matki i dziecka są prawidłowe. Zmiany hormonalne, stres i emocje oraz zmiany anatomiczne, mogą wpływać na zmniejszenie łaknienia. Ważne jest, aby odpowiednio dbać o dietę i nawodnienie, a w przypadku przedłużających się problemów skonsultować się z lekarzem. Dzięki odpowiednim działaniom, można zminimalizować negatywne skutki braku apetytu i zapewnić zdrowy rozwój dziecka oraz dobre samopoczucie matki.

Źródło: Bebi Klub