czwartek, 02 maj 2024 17:36

Wizyta u neurologopedy z dzieckiem – kiedy i po co?

KidsMedic KidsMedic pixabay

Mówienie jest dla większości z nas tak naturalne jak oddychanie. Niektóre dzieci muszą jednak pokonać poważne trudności, żeby nauczyć się sprawnie komunikować ze światem. W przypadku problemów z mową jak najwcześniejsze rozpoznanie i interwencja są kluczowe dla rozwoju dziecka. Tu z pomocą przychodzi neurologopeda. To specjalista, który rozwiązuje problemy mowy i języka utrudniające maluchom pełne i radosne uczestniczenie w codziennym życiu. Kiedy warto zapisać dziecko do neurologopedy, jak wygląda wizyta i w jaki sposób się do niej przygotować? Podpowiadamy!

 

Pierwsza wizyta u neurologopedy z dzieckiem może przebiegać różnie w zależności od wieku dziecka, jego potrzeb oraz problemów, z którymi się boryka. Podstawowy przebieg wizyty opiera się o:

  • wywiad

Na początku wizyty neurologopeda przeprowadzi wywiad z rodzicami (lub opiekunami), aby dowiedzieć się więcej o dziecku. Pytania mogą dotyczyć rozwoju dziecka, przebiegu ciąży i porodu, rodzeństwa, obecnego stanu zdrowia, ewentualnych chorób rodzinnych, postępów w nauce, zachowań dziecka.

  • obserwacja

Neurologopeda będzie obserwować zachowanie dziecka podczas wizyty. Może zwracać uwagę na jego umiejętności komunikacyjne, interakcje społeczne, motorykę i poziom uwagi.

  • badanie

Neurologopeda część badania przeprowadza palpacyjnie – zawsze w jednorazowych rękawiczkach. Dziecko najczęściej leży wtedy na zdezynfekowanej leżance na plecach. W przypadku małego dziecka sprawdza czy ssanie u dziecka odbywa się w normatywny sposób i czy jest efektywne. Skontroluje czy pozycja podczas karmienia jest komfortowa i oceni wygląd wędzidełka oraz jego funkcje. Doradzi w temacie doboru ewentualnych akcesoriów, takich jak butelki, kubki, gryzaki, smoczki.

Badanie może obejmować ocenę odruchów, sprawdzenie tonusu mięśniowego, koordynacji ruchowej, równowagi, reakcji na bodźce itp.

  • ewaluacja mowy i języka

U starszego dziecka specjalista ocenia umiejętności mowy i języka, w tym płynność mowy, zrozumienie słów, używanie słownictwa, strukturę wypowiadanych zdań.

  • diagnoza oraz plan działania

Na podstawie zebranych informacji neurologopeda będzie starał się zdiagnozować ewentualne problemy dziecka i ustalić plan działania. Może to obejmować dalsze badania diagnostyczne, terapię logopedyczną, terapię behawioralną, poradnictwo dla rodziców itp. Może zalecić konsultację u innego specjalisty, np. laryngologa, neurologa, fizjoterapeuty, osteopaty lub gastroenterologa. Rozszerzona diagnostyka neurologopedyczna wraz ze współpracą z innymi specjalistami daje pewność, że źródło problemu zostanie odnalezione, a dziecku można skutecznie i szybko udzielić potrzebnej pomocy i wsparcia.

Neurologopeda a logopeda - różnice

Logopeda zajmuje się wadami wymowy. Do tego specjalisty trafiają najczęściej dzieci, które wsuwają język między zęby, czyli „seplenią”, zmiękczają głoski podczas wymowy oraz mają problem z prawidłową wymową głoski R lub nie potrafią wymówić głosek z szeregu szumiącego. Neurologopeda dodatkowo specjalizuje się w pracy z dziećmi, w przypadku których zaburzenia mowy wynikają z przyczyn neurologicznych oraz w pracy z niemowlętami. Pacjentami neurologopedy są często dzieci cierpiące na afazję, dysfazję, dyzartię, porażenie mózgowe, autyzm, mutyzm, jąkanie, wybiórczość pokarmową. Problemy z przyjmowaniem pokarmów u niemowląt lub z nieprawidłową budową anatomiczną buzi to także część logopedii, w której doskonałe umiejętności oraz wiedzę mają neurologopedzi.

Kiedy wsparcie neurologopedy jest niezbędne

Zapisz się na konsultację neurologopedyczną w KidsMedic, w następujących sytuacjach:

Twoje dziecko ma trudności ze ssaniem:

  • jest rozdrażnione podczas jedzenia, pręży się i często odrywa się od piersi.

  • je bardzo łapczywie, połyka dużo powietrza.

  • mleko wypływa kącikami ust (ssanie może być nieefektywne).

  • dużo ulewa.

  • sprawia ból, rani sutki mamy.

  • wydaje głośne dźwięki np. cmokanie.

  • pojawia się problem z przybieraniem na wadze.

Martwi Cię budowa anatomiczna aparatu artykulacyjnego dziecka:

  • podejrzewasz, że wędzidełko języka jest zbyt krótkie.

  • język jest wiotki i stale na zewnątrz jamy ustnej.

  • język jest sztywny i jest wypychany z jamy ustnej.

  • język jest przesunięty w prawą lub lewą stronę.

  • bródka dziecka jest mocno cofnięta.

  • bródka dziecka jest przesunięta w prawą lub lewą stronę.

Macie problem z rozszerzaniem diety dziecka:

  • krztusi się, dławi się, ma odruch wymiotny.

  • nie chce próbować nowych pokarmów.

  • nie potrafi odgryzać i gryźć pokarmu.

  • nie przełyka pokarmów, tylko trzyma je w ustach.

  • je tylko wybrane pokarmy o określonej konsystencji, np. zmielone.

Podejrzewasz zaburzony rozwój mowy, ponieważ dziecko:

  • nie wydaje żadnych dźwięków.

  • wydaje bardzo rzadko i bardzo ciche dźwięki.

  • nie głuży, nie gaworzy.

  • nie naśladuje dźwięków.

  • nie wykonuje gestu wskazywania.

  • wykazuje zatrzymanie lub regres mowy.

Jak przygotować się do wizyty u neurologopedy

Dobrym pomysłem jest przygotowanie listy pytań do neurologopedy. Dzięki temu rodzicom nie umknie wiele kwesttii, które chcieli omówić i o nie zapytać. Warto wypisać również sobie wszystkie ważne informacje dotyczące przebiegu rozwoju dziecka, aby sprawnie i merytorycznie udzielić odpowiedzi na pytania zadawane w wywiadzie przez neurologopedę. Jeśli opiekun posiada wyniki badań lub dokumenty z konsultacji specjalistycznych, powinien je ze sobą zabrać. Podstawą jest również zadbanie o komfort dziecka – pamiętajmy, żeby było wygodnie ubrane, wypoczęte i najedzone.

Czy do postawienia diagnozy wystarczy jedna konsultacja

Zdarza się, że problem jest ewidentny i już na pierwszej konsultacji możliwe jest postawienie konkretnej diagnozy. W niektórych przypadkach problem jest jednak głębszy i bardziej złożony. W takiej sytuacji do postawienia diagnozy konieczne bywa kilka konsultacji z obserwacją oraz wizyty u innych specjalistów. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze potrzebna jest szersza diagnostyka i terapia dziecka. Czasami już na pierwszej konsultacji neurologopeda stwierdza, że dziecko mieści się w normie rozwojowej i żadne interwencje nie są potrzebne.

Czy terapia u neurologopedy jest trudna dla dziecka

Jeżeli Wasz maluszek otrzyma zalecenia do terapii, nie martwcie się. W renomowanych placówkach takich jak Kids Medic terapię łączy się z zabawą. Doświadczeni terapeuci dbają, aby atmosfera była przyjazna dzieciom oraz rodzicom, dzięki czemu i jedni i drudzy czują się bezpiecznie i w pełni komfortowo.

Przebodźcowanie a rola rodzica

Planując wsparcie rozwoju dziecka, warto zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz. W dzisiejszych czasach maluchy są często przebodźcowane, nadpobudliwe oraz wykazują problemy z koncentracją i regulacją emocji. Rodzice, a co za tym idzie także dzieci, coraz rzadziej ze sobą rozmawiają, czytają coraz mniej książek, mniej śpiewają. Nasze oczy i nasza uwaga zamiast na drugiego człowieka skierowane są na ekrany telefonów, komputerów i telewizorów. To wszystko sprawia, że coraz większa część dzieci wykazuje problemy z mową, jej rozumieniem, z pisaniem oraz z przyjmowaniem pokarmów. Aparat artykulacyjny dziecka kształtuje się już w okresie płodowym, a wszelkiego rodzaju nieprawidłowości mogą w przyszłości odbić się na prawidłowym rozwoju nie tylko mowy, ale także emocjonalnym. Ważny apel do wszystkich Rodziców! Mówcie do Waszych dzieci, śpiewajcie im, czytajcie im, bawcie się z nimi, rozmawiajcie z nimi, patrzcie im w oczy, słuchajcie ich, bądźcie przy nich i bądźcie uważni na ich potrzeby!

Specjalistyczna wiedza i doświadczenie neurologopedy sprzyjają szybszej identyfikacji problemów dziecka i wprowadzeniu odpowiednich terapii, co może znacząco poprawić jego jakość życia i stanowić ważne wsparcie rozwojowe. Zapisz swoją pociechę do specjalisty z Kids Medic i dowiedz się, jak wesprzeć swoje dziecko w prawidłowym kształtowaniu mowy i komunikacji.