wtorek, 28 listopad 2023 12:39

Kiedy należy wybrać się do dentysty?

dentysta Katowice dentysta Katowice Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Wizyty u dentysty z zakresu stomatologii ogólnej powinniśmy planować także wtedy, gdy nie cierpimy na żadną chorobę zębów. Dzięki temu możemy szybko wykryć nieprawidłowości i leczyć je, zanim staną się poważnym problemem. Jak często warto wybierać się do gabinetu stomatologa i dlaczego nie należy zwlekać z konsultacją?

 

  1. Dentysta Katowice - kiedy powinniśmy się do niego wybrać?
  2. Metody bezbolesnego leczenia zębów - na czym polegają?
  3. Wybielanie zębów - czy warto się na nie decydować?
  4. O czym jeszcze pamiętać, wybierając się do dentysty?

Dentysta Katowice - kiedy powinniśmy się do niego wybrać?

Wizyty u dentysty zwykle nie są rzeczą, na którą niecierpliwie czekamy. Mimo wszystko jednak warto jest posiadać określoną rutynę, nawet w sytuacji, gdy nasza jama ustna jest zdrowa i nie potrzebujemy żadnego leczenia. Podobnie, jak w przypadku lekarza rodzinnego, regularne wizyty w gabinecie stomatologa pełnią funkcję profilaktyczną i pozwolą nam na wczesne wykrycie potencjalnego problemu, co z kolei przełoży się na sprawniejsze, mniej skomplikowane i bezbolesne leczenie. Jak często powinniśmy odwiedzać naszego dentystę? Jeżeli nie cierpimy na żadne problemy z zębami, wykonujmy przegląd raz na rok, podobnie jak podstawowe badania u lekarza rodzinnego. W sytuacji, gdy już leczymy określone problemy, warto skrócić ten czas do jednej wizyty raz na 6 miesięcy lub też tak często, jak zaleci nam to sam lekarz.

Metody bezbolesnego leczenia zębów - na czym polegają?

Każdy dentysta Katowice posiada własne procedury bezbolesnego leczenia. Oczywiście, im szybciej odkryjemy problem z zębami, tym krócej będzie trwało leczenie, a także mamy dużo większą szansę na sukces. W innych przypadkach metody niwelowania lub minimalizowania bólu zależą od wykonywanych zabiegów: może być to znieczulenie, metody leczenia zachowawczego, czy też zastosowanie leków, które pacjent sam może brać w domu po wykonaniu procedury, na przykład z zakresu chirurgii stomatologicznej. Co do zasady jednak pamiętajmy, że nie warto czekać z wizytą, jeżeli czujemy że coś nas boli. Im szybciej stawimy czoło problemowi, tym lepiej dla nas.

Wybielanie zębów - czy warto się na nie decydować?

Jednym z bardzo popularnych zabiegów, o którego pacjenci pytają w gabinecie stomatologicznym, jest wybielanie zębów. Należy pamiętać, że nasze kości mają określony, naturalny kolor i to, że zęby nie są idealnie białe, wcale nie musi być oznaką ich zaniedbania. Jeżeli jednak mamy na szkliwie wyraźne ślady przebarwień, na przykład od częstego spożywania kawy czy palenia papierosów, zabieg wybielania pomoże nam je usunąć. Należy jednak pamiętać, że jeżeli nie zaprzestaniemy nawyku, który je spowodował, przebarwienia prędzej czy później do nas wrócą. W przypadku tej procedury ważne jest nie tylko indywidualne podejście lekarza do pacjenta, ale również samego pacjenta do zaleceń, jakie otrzyma od stomatologa.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając się do dentysty?

Wizyty u dentysty powinniśmy traktować tak samo, jak te u lekarza rodzinnego. Nie należy się ich bać, ale też nie powinniśmy odkładać ich w czasie, szczególnie gdy coś nas boli. Pamiętajmy, że im bardziej zwlekamy, tym trudniej będzie nam później wyleczyć zastany problem. Warto przy tym znaleźć dentystę, którego cechuje kompleksowe podejście i który będzie w stanie przeprowadzić dla nas regularne, rzetelne przeglądy. Dzięki temu - oraz stosownej higienie jamy ustnej na co dzień - nasze zęby będą zdrowe i mocne, a także posłużą nam na zdecydowanie dłużej.