poniedziałek, 18 marzec 2024 10:18

Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci - co warto o nich wiedzieć?

turnus rehabilitacyjny turnus rehabilitacyjny pixabay

Niewątpliwą zaletą turnusu rehabilitacyjnego jest to, że z jego pomocą dzieci, w tym z m.in. mózgowym porażeniem dziecięcym, jak również o różnym stopniu niepełnosprawności mają szansę na poprawę stanu zdrowia. Nie bez znaczenia pozostają także czynniki socjalizacyjne oraz integracja z rówieśnikami. Sprawdź, czym są turnusy rehabilitacyjne i dlaczego warto na nie postawić.

 

  1. Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci - dlaczego warto na nie stawiać?
  2. Turnus rehabilitacyjny - czym się powinien charakteryzować?

Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci - dlaczego warto na nie stawiać?

Turnusy rehabilitacyjne stanowią formę wyjazdu, który związany jest ściśle, jak sama nazwa wskazuje, z rehabilitacją medyczną, jak również leczeniem (w tym osób niepełnosprawnych). Cel? Poprawa lub przywrócenie zdrowia. Są one organizowane w różnych ośrodkach zlokalizowanych na terenie całego kraju. Decyzja o potrzebie wyjazdu dziecka jest uzależniona od lekarza specjalisty. Będzie ona uzależniona przede wszystkim stanem zdrowia, jak również od celu w jakim miałaby się odbyć terapia.

Kiedy warto jest wysłać dziecko na turnus rehabilitacyjny? W praktyce mowa między innymi o sytuacji, kiedy mamy do czynienia z dzieckiem z niepełnosprawnością, jak również po urazach, operacjach. Do tego dochodzą określone schorzenia, w tym także dysfunkcje. Bardzo często specjaliści kierują na nie w sytuacjach, kiedy mowa o schorzeniach i urazach ortopedycznych (wady postawy, wrodzone wady kończyn, niepełnosprawność ruchowa, upośledzenie narządu ruchu czy też choroby reumatyczne).

Do tego dochodzą także schorzenia neurologiczne, w tym m.in. takie jak mózgowe porażenie dziecięce, uszkodzenia nerwów czy też udar mózgu. Mowa również o chorobach przewlekłych, w tym takich jak na przykład cukrzyca, astma, choroby układy moczowego czy też pokarmowego. Kwalifikują się również zaburzenia rozwojowe, a wśród nich np. przy opóźnionym rozwoju psychofizycznym czy też autyzmie, zespole Downa i trudnościach w komunikacji. 

Turnus rehabilitacyjny - czym się powinien charakteryzować?

Na dobrym turnusach rehabilitacyjnych dziecko powinno mieć do czynienia z profesjonalistami, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje do pracy z najmłodszymi pacjentami. Bardzo istotne jest ich podejście, które nie powinno być nastawione tylko i wyłącznie na budowaniu siły u malucha, bo ona nie zawsze jest jednoznaczna z przywróceniem sprawności. Podczas specjalistycznych turnusów rehabilitacyjnych stawia się przede wszystkim na zwiększanie możliwości dziecka poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń i metod leczenia.

Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że najlepsi fachowcy w trakcie terapii korzystają z najskuteczniejszych metod, wśród których można wymienić takie jak m.in. integracja sensoryczna, terapia manualna, PNF, elementy terapii pedagogicznych czy też neuromobilizacja. Dobór tych odpowiednich powinien być zgodny z zaleceniami lekarza, jak również aktualną sprawnością małego pacjenta. Wszystko po to, aby w jak największym stopniu wspomóc go w walce z konkretnym schorzeniem.

Podczas procesu przyjmowania osób na turnus rehabilitacyjny najlepsze ośrodki takie jak m.in. https://dzielnymis.pl/pl/turnus-rehabilitacyjny/przedstawiają przebieg zajęć ze specjalistami. Liczą się nie tylko ćwiczenia i ciężka praca dziecka. Bardzo ważnym elementem terapii jest również duży nacisk na zabawę, która ułatwia maluchom przetrwanie trudnych chwil. To z kolei potężna dawka motywacji - zarówno dla nich, jak i rodziców.

Nieocenioną pomocą w prowadzeniu turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci jest postawienie na specjalistyczny sprzęt w postaci m.in. wózków, pionizatorów, ortez kończyn dolnych lub górnych.