czwartek, 07 grudzień 2023 18:38

Jak wybrać krem do pupy dla niemowlaka? Wszystko, o czym musisz pamiętać

Jak wybrać krem do pupy dla niemowlaka? Jak wybrać krem do pupy dla niemowlaka? Fot: pixabay

Pielęgnacja pupy niemowlaka jest czynnością rutynową, ale wymagającą stosowania odpowiednich kosmetyków, które uchronią przed podrażnianiami. Wybór preparatu nie może być jednak przypadkowy. Sprawdź, jakie kryteria powinien spełniać krem do pupy dla niemowląt, aby uniknąć bolesnych odparzeń oraz otarć.

 

Dlaczego odpowiedni produkt jest tak ważny?

Trzeba pamiętać, że skóra niemowlaka jest nieco inna, aniżeli dorosłej osoby. Przede wszystkim może być nawet 10 razy cieńsza, choć to niejedyna różnica. Kolejną jest mniejsza liczba włókien kolagenu i elastyny, których celem jest stanowienie podpory dla skóry. Inny jest też płaszcz wodno-tłuszczowy, który u dziecka znacznie łatwiej się przesusza. 

Nie można zapomnieć również o tym, że pupa oraz jej okolice mają kontakt z fekaliami. Jeśli kontakt ten jest zbyt długi, to w połączeniu z ciepłą pieluszką niestety drobnoustroje rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Wszystko to sprawia, że odpowiedni krem do pupy dla niemowląt jest tak istotny.

Jaki skład powinien mieć krem do pupy dla niemowląt?

Z pewnością nie może być to produkt przypadkowy, a dopasowany stricte do skóry maluszka. W składzie warto szukać przede wszystkim:

  • ad-resylu, innowacyjnego składnika, który zwiększa integralność i nawilżenie skóry. Łagodzi i koi podrażnienia skóry, pomaga przywrócić prawidłowe funkcjonowanie bariery skórnej oraz równowagę mikrobioty skórnej
  • alantoiny, czyli substancji nawilżającej, która pomaga zatrzymać wilgoć. Dodatkowo łagodzi podrażnienia i pomaga w delikatnym złuszczaniu martwego naskórka, co może uczynić skórę bardziej miękką i gładką,
  • pantenolu, to jest witaminy B5, która pomagają utrzymać skórę dziecka miękką i gładką. Ma także właściwości łagodzące, a także przyspiesza gojenie się ran,
  • gliceryny, która nawilża oraz tworzy barierę ochronną. Dodatkowo w przypadku pieluszki dziecka, która często jest wilgotna od moczu, gliceryna może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, zapobiegając jednocześnie nadmiernemu przesuszeniu,
  • lanoliny utrzymującej pupę dziecka nawilżoną, przez co jest lepiej chroniona przed otarciami. Dodatkowo jeśli skóra maluszka już jest podrażniona lub ma drobne skaleczenia w okolicach pieluszkowej, lanolina może pomóc w procesie gojenia się, wspierając naturalne mechanizmy regeneracji,
  • witaminy E, która także łagodzi odpieluszkowe odparzenia.

Jednym z produktów dostępnych na rynku, który zawiera komplet tych składników jest Cudocell Baby Derm. Jest to preparat sprawdzony w pielęgnacji skóry dzieci ze skłonnością do AZS czy odparzeniami pieluszkowymi.

W jaki sposób stosować krem do pupy dla niemowlaka?

Najważniejszy krok za nami, czyli mamy już preparat z odpowiednimi składnikami. Niemniej istotne są także inne czynności pielęgnacyjne wykonywane przez opiekunów.

Zanim zastosujemy krem, pupa dziecka musi być oczyszczona i osuszona. W celu osuszenia nie należy natomiast stosować ręczników, a tylko osuszać skórę delikatnymi ruchami tak, aby jej nie naruszyć. Kolejny krok to zastosowanie kremu - tutaj wystarczy nałożyć ilość rekomendowaną przez producenta lub „na oko” tak, aby skóra w tych miejscach była dobrze chronione. Następnie zakłada się pieluchę - tę ostatnią wymienia się średnio co 3 godziny oraz po każdym stolcu.

Wskazówka: jeśli stosowaliśmy inny preparat i widoczne są odparzenia, to trzeba nałożyć większą niż zazwyczaj ilość kremu do pupy niemowlaka po to, aby przyspieszyć regenerację.

Jak widać dobry krem do pupy dziecka to podstawa unikania odparzeń, bólu i dyskomfortu u swojego maluszka. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu na znalezienie sprawdzonego i przetestowanego produktu, dzięki któremu możliwe będzie kompleksowe zadbania o wrażliwą skórę dziecka.