poniedziałek, 03 sierpień 2020 17:20

Orteza na rękę i przedramie - kiedy warto ją założyć?

Orteza Orteza

Uszkodzenia rąk i przedramienia są bardzo powszechnymi urazami. Zdarzają się szczególnie w okresie letnim i zimowym, gdzie chętnie uprawiasz sport. Powodów, dla których orteza na rękę i przedramię jest skuteczna, jest przynajmniej kilka. Zapraszamy Cię do przeczytania, dlaczego warto je stosować.

 

Kiedy bandaż to zbyt mało

Bandaże są jednym z podstawowych środków do zabezpieczenia urazów. Sprawdzają się szczególnie w przypadku uszkodzenia skóry lub jako wstępna stabilizacja. Jednak nie zapewniają one pełnej ochrony przed mimowolnymi ruchami. Gdy doszło u Ciebie do skręcenia stawu lub złamania kości, bandaż jest zdecydowanie zbyt plastyczną formą usztywnienia kończyny. Wtedy dużo lepszym rozwiązaniem w przypadku górnych partii ciała jest orteza na rękę i przedramię.

Orteza na rękę i przedramię można szybko zdejmować

Przewagą każdej ortezy na rękę i przedramię nad opatrunkami jest praktyczność. Samodzielne owinięcie sobie dłoni wymaga wprawy. Jeszcze ręką dominującą możesz spróbować wykonać opatrunek na drugiej kończynie, jednak odwrotnie jest to trudniejsze. Poza tym ortezę można szybko zdejmować i zakładać, co przydaje się w trakcie kąpieli. Na rynku znajdują się różne wersje tego medycznego akcesorium. Modele o bardzo sztywnej strukturze i z solidnymi rzepami, można ubierać także na dość cienkie ubranie. W przypadku innych form stabilizacji, na przykład gipsu jest to niemożliwe.

Ortezy mają szeroki zakres regulacji i są wielokrotnego użytku

Zakup akcesoriów medycznych najnowszej generacji pozwala dostosować je do konkretnej sytuacji. Jeśli pojawiła się opuchlizna orteza na rękę i przedramię może być delikatnie rozluźniona, żeby dać większy komfort. W przypadku szyny, gipsu lub plastrów i bandaża nie ma takiej możliwości bez utraty wsparcia i usztywnienia. Dodatkowo zakup takiego sprzętu nie jest jednorazowy. Po zakończeniu leczenia orteza może być w domu na wszelki wypadek lub można ją sprzedać komuś innemu. Wystarczy ją tylko solidnie wyczyścić i gotowe. 

Dobieraj ortezy tylko po konsultacji ze specjalistom

Samodzielne wybieranie sprzętu medycznego jest mocno ryzykowne. Chociaż orteza na rękę i przedramię wydaje się mało skomplikowaną konstrukcją do jej poprawnego założenia, a co ważniejsze dopasowania potrzebna jest odpowiednia wiedza. Dlatego przed zakupem takiego egzemplarza warto skonsultować się z lekarzem chirurgiem, ortopedą lub rehabilitantem. Wszystkie wskazówki, które usłyszysz w czasie wizyty, pomogą wrócić szybciej do zdrowia.