wtorek, 27 wrzesień 2022 12:06

Leczenie jaskry – skuteczna pomoc

leczenie jaskry leczenie jaskry pixabay

Leczenie jaskry rozpoczęte w odpowiednim momencie, gdy nie dojdzie do prawie całkowitego obumarcia nerwu wzrokowego, to szansa na powodzenie.

Dlatego też w przypadku tej choroby bardzo ważne są: szybka reakcja pacjenta na charakterystyczne objawy, badania kontrolne, prawidłowa diagnoza i odpowiednie leczenie.

Jaskra – choroba upośledzająca nerw wzrokowy – to choroba podstępna. W pierwszej fazie wiele osób nią dotkniętych albo objawów nie zauważa, albo je ignoruje. Skutkuje to tym, że większość przypadków jaskry w Polsce odkrywa się wtedy, gdy jest już za późno. Dlatego też warto wziąć pod lupę swój wzrok i nie rezygnować badań kontrolnych u okulisty. Warto też przyjrzeć się tej chorobie, jej objawom i metodom leczenia. O tym trochę więcej w dalszej części tekstu.

Typy jaskry – przyczyny i objawy jaskry

Jaskra to choroba, która prowadzi do nieodwracalnego zaniku nerwu wzrokowego, co może się skończyć nawet całkowitą utratą wzroku. Co do typu jaskry, to wyróżniamy dwa jej rodzaje:

  • jaskra wrodzona (jaskra pierwotna) – to wystąpienie u dzieci i w młodym wieku wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego i zaniku nerwu wzrokowego,
  • jaskra wtórna – spowodowana jest innymi chorobami, nie tylko chorobami oczu, i może być wynikiem przyjmowania różnych leków.

Najbardziej pomocne przy wczesnym wykryciu objawów jaskry są okulistyczne badania profilaktyczne. Szczególną czujność powinny zachować osoby, u których w rodzinie wystąpiły przypadki jaskry, oraz te z poważniejszymi wadami wzroku, częstymi bólami głowy i migrenami, a także z zaburzeniami ciśnienia i cukrzycą. Badania okulistyczne, które pozwalają wykryć jaskrę to:

  • badanie budowy dna oka,
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • badanie kąta przesączania,
  • badanie pola widzenia.

Badania te pozwalają na wczesne wykrycie jaskry, a tym samym na zapobiegnięcie jej rozwojowi i poważnym skutkom. 

leczenie jaskry

leczenie jaskry

Metody stosowane w leczeniu jaskry

Sposoby leczenia jaskry to farmakologiczne leczenie jaskry, laserowe leczenie jaskry i operacyjne leczenie jaskry. W metodzie farmakologicznej stosowane są leki, które powodują obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Leki te są w postaci kropli. Jednak jeśli w wyniku ich aplikacji ciśnienie wewnątrzgałkowe nie ulegnie obniżeniu, a stan nerwu się nie poprawi, to wtedy pacjenta kieruje się na leczenie laserowe lub chirurgiczne. Nowoczesne metody leczenia jaskry, czyli zabiegi laserowe, są szybkie i bezbolesne. Są też bardzo bezpieczne, a po ich zastosowaniu często nie ma konieczności dalszego stosowania leków.

Leczenie jaskry wdrożone w odpowiednim momencie to duże szanse na powodzenie. Ważne, by wdrożyć w życie zarówno profilaktykę, diagnostykę i procesy naprawcze pod okiem czujnych specjalistów stosujących na każdym polu rokujące i nowoczesne metody.