wtorek, 27 wrzesień 2022 11:58

Jakie badania warto wykonać przed sezonem chorobowym?

Spirometria Spirometria pixabay

W trakcie całego roku są okresy, kiedy dużo częściej popadamy w niełaskę losu, łapiąc wirusy, które zmuszają nas na kilka dni położyć się do łóżka.

Zwykle jest to początek wiosny i jesień, kiedy to pogoda nagle się zmienia, a my zachwyceni tym stanem rzeczy, często zapominamy o prawidłowej profilaktyce. Czy można się na tą okoliczność przygotować, by kolejna wiosna upłynęła nam z dala od antybiotyku, syropu i chusteczek? Możemy wykonać badania profilaktyczne, które dadzą nam obraz naszego aktualnego stanu zdrowia, wskazując przy tym czym się zająć. Jakie badania warto wykonać?

Morfologia krwi

Po pierwsze morfologię krwi. To podstawowe badanie diagnostyczne, które możemy zrobić na nfz, a także prywatnie, z wolnej stropy, jego cena zamyka się bowiem w kilkudziesięciu złotych. Morfologia dane nam informację o ilości m.in. czerwonych krwinek, hemoglobiny, leukocytów, a także, czy w naszym organizmie toczy się niewidoczny na razie dla oka stan zapalny. Na badanie morfologii krwi musimy zgłosić się na czczo. Zaleca się by odstęp od ostatniego przyjętego posiłku wynosił 12 godzin. Dlaczego? Pokarmy przyjęte przed badaniem mogą wpłynąć na wyniki krwi, zaburzyć je, a przez to badanie nie będzie miało żadnej wartości. Najlepiej przyjść na badanie przed śniadaniem, jeśli mieszkamy w mieście, to laboratorium powinno być w naszej niedalekiej okolicy.

Morfologia moczu

Drugim częstym badaniem jest morfologia wykonywana z moczu. Podczas badania analizuje się m.in. PH, odczyn moczu, ilość białek, poziom glukozy, ciała ketonowe, czerwone krwinki, białe krwinki, a także bakterie. Morfologia pomaga nam wykryć nie tylko problemy dręczące układ moczowy, ale i różnego rodzaju powikłania cukrzycy, otyłości, nadciśnienia. Próbkę do badania pobieramy sami w zaciszu domowym. Pojemnik na mocz musi być jednak jałowy, stąd wykorzystywać powinniśmy tylko te zakupione w aptece, najlepiej nigdy nie otwarte, w folii producenta. Kolejnym zaleceniem jest by pobierając próbkę moczu do badań pominąć pierwsze krople moczu. Pobrać część tzw. środkowego strumienia. Unikniemy przez to zanieczyszczeń, które mogą gromadzić się na naszym ciele.

Badanie tarczycy

Ważnym badaniem, które poleca się kobietom jest badanie tarczycy. Niestety, obserwuje się, że wiele chorób różnych układów ma swoje podłoże właśnie w źle funkcjonującej tarczycy. Badanie tarczycy wykonuje się również poprzez analizę krwi, niemniej trzeba poinformować laboranta o tym, że dokładnie takie badanie nas interesuje

Badanie kreatyniny

Poziom kreatyniny mów nam dużo o stanie naszych nerek. Badanie to zaleca się pacjentom, którzy obserwują u siebie niepokojące sygnały dochodzące z układu moczowego. Badanie można zlecić wraz np. z morfologią moczu, by uzyskać szersze spektrum analizowanych czynników.

Lipodogram

Lipidy to tłuszcze, zarówno te złe jak i te dobre, zdrowe i niezdrowe. Badanie poziomu lipidów pokazuje nam poziom różnego rodzaju tłuszczy w naszym organizmie. Choć wiele osób chciałoby całkowicie pozbyć się tłuszczy, to faktem jest, że także od poziomu tłuszczy zależy funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych. W ramach lipodogramu bada się poziom cholesterolu całkowitego, frakcji cholesterolu HDL oraz LDL, a także triglicerydów (TG).

Spirometria

Ci z nas, którzy obserwują u siebie spadek kondycji, większą niż do tej pory męczliwość, szybsze zadyszki, zamiast zrzucać te objawy na kanwę zimowego zasiedzenia, mogą wykonać badanie spirometrem. Spirometria to proste badanie wydychanego i pobieranego do płuc powietrza. Jego objętości i naszej siły w poszczególnych etapach tego procesu. Badanie daje nam ogólne informacje o stanie naszych płuc. Badanie wykonuje technik spirometru, który wręcza badanemu ustnik aparatury pomiarowej, a następnie symuluje kilka codziennych sytuacji życiowych, zwykle na bieżni.