sobota, 14 marzec 2020 12:54

Anemia i jej rodzaje - infografika. Jakie badania na anemię?

Jakie badania na anemię Jakie badania na anemię

Jak wiadomo, anemia to choroba, która jest objawem zmniejszonej ilości hemoglobiny i czerwonych ciałek we krwi. Najczęściej jej przyczyną jest niedobór żelaza, złe odżywiania, a także zażywanie różnych środków na odchudzanie. Zwłaszcza to ostatnie bardzo niekorzystnie wpływa na cały organizm. Anemie można wyleczyć, ale trzeba ściśle stosować się do zaleceń lekarza.

 

Jak leczmy anemię i jakie badania wykonujemy?

Anemia może pojawić się u każdego, zarówno u osób starszych, dorosłych, jak i również dzieci. Jej podstawowymi objawami są osłabienie, zawroty i bóle głowy, mroczki przed oczami, a także łamliwość paznokci. Leczenie anemii nie jest bardzo skomplikowane, jednak bezwarunkowo wymaga wizyty u dobrego lekarza. Stosowanie odpowiednich leków oraz przestrzeganie zaleceń specjalisty jest niezwykle ważne. Mimo że anemia na pozór wydaję się niegroźną chorobą to wcale tak nie jest. Jak każda inna choroba ma różne skutki uboczne, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

W celu wykrycia anemii trzeba wykonać pewne badanie, które może ją zdiagnozować. Jest to oczywiście badanie krwi, które można wykonać, zarówno w przychodni, jak i w szpitalu. Leczenie anemii wymaga czasu oraz odpowiedniej diety i zażywania różnorodnych preparatów. Są jednak niestety takie przypadki, które zmuszają pacjenta do przeszczepienia szpiku, czyli transplantacji komórek krwiotwórczych.

Rodzaje anemii: aplastyczna, megaloblastyczna, hemolityczna, złośliwa itp

Anemia, jako choroba dzieli się na kilka rodzajów, które nieco różnią się od siebie. Niektóre z nich są mniej groźne, a inne nieco bardziej. Jednak w każdym przypadku wyleczenie jej wymaga przede wszystkim stosowania odpowiednich preparatów oraz właściwej diety.

  • Anemia aplastyczna spowodowana jest zaburzeniem prawidłowego działania komórek macierzystych w szpiku kostnym. Wynika ona między innymi z niedoboru wszystkich elementów krwi. W większości przypadków leczy się ją przeszczepem szpiku.
  • Anemia megaloblastyczna to choroba, która jest wynikiem niedoboru witaminy b12 lub kwasu foliowego. Leczenie jej wymaga stosowania tej witaminy w postaci zastrzyków.
  • Anemia hemolityczna może mieć bardzo zróżnicowane podłoże, a jej objawami są między innymi osłabienie, łatwe męczenie się oraz bóle i zawroty głowy. W tym przypadku leczenie jej będzie zależne od danej przypadłości.
  • Anemia złośliwa jest to rzadko spotykana choroba, która dotyczy osób w średnim wieku. Jej przyczyną są zaburzenia autoimmunologiczne, a leczenie wymaga zażywania witamin b12 w zastrzykach.

Anemia w żadnym przypadku nie jest zwykłą dolegliwością, którą można samodzielnie wyleczyć. Wymaga ona konsultacji i pomocy ze strony specjalisty. Zażywanie lekarstw przy tej chorobie to nie wszystko, ponieważ trzeba również stosować różne preparaty oraz spożywać właściwe posiłki.

Infografika - rodzaje i objawy anemii

 

Rodzaje i objawy anemii

 

Więcej w tej kategorii: Osteopata w Poznaniu i okolicach »