niedziela, 17 lipiec 2022 13:42

Olej kokosowy – to znakomity kosmetyk!

olej kokosowy olej kokosowy pixabay

Olej kokosowy uzyskuje się z miąższu orzecha palmy kokosowej. W temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza przybiera formę stałą, która przypomina białe masło. Ma właściwości regenerujące, odżywcze, bakteriobójcze.

 

Zawiera żelazo i witaminy E i K. Wygładza włosy, spłyca zmarszczki, ujędrnia skórę, zapewnia jej promienny wygląd. Na tym jednak jego zalety się nie kończą. Olej ten może zastąpić wiele kosmetyków do codziennej pielęgnacji.
Poznajmy zatem jego kosmetyczne właściwości.

Zastosowanie oleju kokosowego w domowej pielęgnacji

1) Peeling - połączmy 3 łyżki ciepłego oleju z garścią zmielonej kawy (ewentualnie gruboziarnistej soli lub cukru). Masujmy energicznie zwilżone ciało pod prysznicem, stosując okrężne ruchy. Na końcu starannie spłuczmy. Kawa wygładza i zapobiega cellulitowi, olej kokosowy solidnie nawilża skórę.

2) Do demakijażu – olej ten genialnie nadaje się również do usuwania makijażu. Zamoczmy bawełniany wacik w lekko podgrzanym olejku kokosowym. Następnie delikatnie przecierając zwilżoną wodą skórę, usuńmy makijaż z twarzy i oczu. Zmieniajmy waciki, aż ostatni będzie czysty. Na końcu przemyjmy cerę ciepłą wodą.

3) Maska do włosów – podgrzejmy 1-2 łyżki oleju z paroma kroplami soku z cytryny. Rozprowadźmy na całej długości włosów. Włóżmy czepek i owińmy głowę ręcznikiem. Zmyjmy szamponem po 30 minutach. Olej uzupełnia ubytki w łuskach włosowych, sprawiając, że pasma stają się gładkie, a końcówki przestają się rozdwajać.

4) Dezodorant – wymieszajmy pół szklanki płynnego oleju z 1/4 szklanki sody oczyszczonej, łyżką skrobi kukurydzianej oraz kroplą olejku eterycznego, na przykład z bergamotki. Nakładajmy palcami cienką warstwę na skórę pod pachami. Zawarty w tłuszczu kwas laurynowy oraz soda działają antybakteryjnie.

5) Krem lub balsam – olej z powodzeniem zastąpi te dwa kosmetyki. Na noc wklepmy w twarz opuszkami palców odrobinę oleju, z uwzględnieniem okolic oczu. Rano cera będzie odżywiona i promienna. Z kolei na ciało nanieśmy go tuż po kąpieli na wilgotną skórę. To pozwoli olejkowi odpowiednio się wchłonąć, złagodzić podrażnienia nawilżyć skórę.

olej kokosowy w kosmetyce

olej kokosowy w kosmetyce

Ratunek dla każdej z nas przed latem, czyli domowy peeling na rozstępy

Rozstępy mogą się dla wielu kobiet stać przyczyną sporych kompleksów. Te jasne linie, pojawiające się najczęściej na udach, biodrach oraz na brzuchu zniechęcają do zakładania krótkich szortów lub spódniczek, mogą być też krępującym problemem dla wielu miłośniczek plażowania. Czy można sobie poradzić z tym problemem? Tak! Znane są przecież liczne zabiegi kosmetyczne, dzięki którym każda z nas może skutecznie walczyć z rozstępami we własnym domu. Z jakich metod można skorzystać?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z rozstępami w domowym zaciszu jest peeling na rozstępy, powstający ze zmielonej kawy oraz oleju kokosowego. Na jakie efekty mogą liczyć te osoby, które zdecydują się skorzystać z tego kosmetyku?
Cennym składnikiem peelingu na rozstępy jest kawa, a dokładniej znajdująca się w niej kofeina. Dzięki niej skóra staje się bardziej jędrna, co zapobiega powstawaniu kolejnych rozstępów. Silne przeciwutleniacze sprawiają z kolei, że nasza skóra jest lepiej chroniona przed uszkodzeniami wywołanymi przed wolne wodniki. Dzięki peelingom z kawą można też dotlenić skórę oraz sprawić, że stanie się ona lepiej odżywiona. A jak działa olej kokosowy? Ten cudowny kosmetyk sprawia, że skóra staje się lepiej nawilżona. Dzięki zawartości witaminy E olej ten jest w stanie skutecznie chronić skórę nie tylko przed uszkodzeniem, ale i przed zbyt wczesnym starzeniem się. Olej kokosowy pomaga też w produkcji kolagenu, dzięki któremu skóra może zachować jędrność oraz zdrowy wygląd.