poniedziałek, 20 maj 2024 08:14

Domowe sposoby na przesuszone dłonie - sprawdzone metody i porady

Peeling dłoni Peeling dłoni fot: pixabay

Przesuszone, szorstkie dłonie to problem, z którym boryka się wiele osób, zwłaszcza w okresach zwiększonej higieny, zimowych miesięcy, czy podczas stosowania środków dezynfekujących. Skóra dłoni jest wyjątkowo narażona na utratę wilgoci, z powodu braku naturalnej ochrony lipidowej. Poznaj domowe sposoby na regenerację i nawilżenie dłoni, które są skuteczne i łatwe do wykonania w domu, bez konieczności wizyty w gabinecie kosmetycznym.

Przyczyny przesuszonej skóry dłoni

Najczęstszymi przyczynami przesuszenia skóry dłoni, są czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, suche powietrze, częste mycie rąk, stosowanie silnych detergentów oraz żeli do dezynfekcji. Pandemia koronawirusa, jeszcze bardziej uwidoczniła ten problem, gdyż konieczność częstego mycia rąk i ich dezynfekcji stała się normą. Przesuszone dłonie, mogą także być oznaką chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry, dolegliwości dermatologicznych, problemów z nerkami lub tarczycą, a także niedoboru witamin, szczególnie witaminy A.

Najlepsze domowe sposoby na nawilżenie i regenerację dłoni

● Peeling z oliwy i cukru - to doskonały sposób, na złuszczenie martwego naskórka i natłuszczenie skóry. Wystarczy wymieszać łyżeczkę oliwy z oliwek, z łyżką cukru i wmasować mieszankę w skórę dłoni przez kilkanaście sekund. Po chwili spłukujemy peeling ciepłą wodą. Skóra dłoni, od razu stanie się gładsza i lepiej nawilżona.

● Maseczka z żółtka i oliwy z oliwek - maseczka z żółtka, będącego źródłem cynku i witaminy A, oraz oliwy z oliwek, bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe, to kolejny sposób na regenerację dłoni. Żółtko mieszamy z lekko podgrzaną oliwą i nakładamy na dłonie, owijając je folią kuchenną i podgrzanym ręcznikiem. Po kilkunastu minutach, zmywamy maseczkę ciepłą wodą.

● Miód na ratunek - miód jest znanym od wieków środkiem regenerującym i nawilżającym. Wystarczy nałożyć miód na skórę dłoni, delikatnie wetrzeć i pozostawić na 10 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą. Najlepiej, użyć miodu lekko skrystalizowanego, który nie będzie spływał z dłoni.

● Maseczka z oleju kokosowego - olej kokosowy, bogaty w cenne kwasy tłuszczowe, skutecznie nawilża i regeneruje skórę dłoni. Olej nakładamy na dłonie, a następnie zakładamy foliowe rękawiczki, by uniknąć jego roztopienia pod wpływem ciepła dłoni. Po kilkunastu minutach skóra staje się miękka i gładka.

● Maseczka z ziemniaka, jajka i śmietany - maseczka z ugotowanego ziemniaka, jajka i śmietany, to kolejny sprawdzony sposób, na nawilżenie skóry dłoni. Ziemniaka rozgniatamy na papkę, mieszamy z jajkiem i łyżką gęstej śmietany, a następnie nakładamy na dłonie. Owijamy je folią spożywczą i po kwadransie, zmywamy maseczkę ciepłą wodą.

● Ziołowa kąpiel z nagietka - nagietek to roślina o silnych właściwościach regenerujących i przeciwzapalnych. Kąpiel w wywarze z nagietka, przyspiesza regenerację naskórka i zmniejsza przesuszenie dłoni. Wywar, przygotowujemy zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, lekko przestudzamy i zanurzamy dłonie na 10 minut w ciepłej wodzie.

● Kompres z siemienia lnianego - siemię lniane, jest bogate w kwasy omega - 3, które są ważne dla zdrowia skóry. Kisiel z siemienia lnianego, przygotowany przez gotowanie kilku łyżek nasion w wodzie, doskonale nawilża i regeneruje skórę dłoni. Kisiel przelewamy do miseczki, a po ostudzeniu zanurzamy w nim dłonie na 15 minut.

Przesuszone, szorstkie dłonie to problem, który można skutecznie zwalczać domowymi metodami. Regularne stosowanie maseczek, peelingów i kąpieli z naturalnych składników, pozwala na szybkie nawilżenie i regenerację skóry dłoni. Dzięki temu, dłonie będą wyglądały zdrowo i pięknie przez cały rok, bez potrzeby wizyty w gabinecie kosmetycznym. Warto pamiętać o regularnej pielęgnacji i stosowaniu kremów do rąk, jako wsparcia dla domowych zabiegów.