Czym jest przepuklina pachwinowa?
Ludzkie organy wewnętrzne otoczone są nie tylko mięśniami brzucha, ale również otrzewną stanowiącą niezwykle ważną powłokę utrzymującą narządy w odpowiednim miejscu. W przypadku, gdy ulegnie ona osłabieniu może pojawić się przemieszczenie wnętrza brzucha oraz szczelina w mięśniach, poprzez którą uwypukla się otrzewna. Defekt ten nazywamy przepukliną.
Przepuklina pachwinowa zlokalizowana jest w pachwinach i stanowi ok. 70% wszystkich przypadków przepuklin brzusznych. Co ważne jest to schorzenie dotykające głównie mężczyzn (siedmiokrotnie częściej niż kobiety). Wyróżniamy przy tym dwa rodzaje przepuklin pachwinowych:
- boczną (nazywaną również skośną)
- – zazwyczaj jest to przepuklina wrodzona, zlokalizowana jest bocznie od naczyń nadbrzusznych;
- przyśrodkową (inaczej prostą)
- – występuje ona przyśrodkowo od naczyń nadbrzusznych i najczęściej jest to wada nabyta.
Jakie są przyczyny powstawania przepuklin pachwinowych?
Przyczynami osłabienia powłok brzusznych, a w konsekwencji pojawienia się przepuklin będą przede wszystkim otyłość, przerost męskiej prostaty, zbyt intensywne treningi brzucha oraz nałogowe palenie. W przypadku przepuklin pachwinowych najczęstszymi czynnikami wywołującymi ten problem będą:
- nieprawidłowe zrośniecie się otworu pępowinowego u noworodków,
- szybki wzrost w wieku dziecięcym,
- zwiotczenie mięśni brzucha u starszych,
- otyłość,
- przerośnięta prostata,
- częste dźwiganie i ciężka praca fizyczna.
Dlaczego nie należy lekceważyć przepukliny pachwinowej?
W początkowym stadium przepuklina pachwinowa może być mała i nie dawać żadnych objawów. Niestety nie oznacza to, że samoistnie zniknie. Wręcz przeciwnie, z czasem może powiększyć się do takich rozmiarów, które grożą nie tylko dolegliwościami bólowymi, ale również ryzykiem uwięźnięcia przepukliny.
Uwięźniecie przepukliny to przedostanie się i zakleszczenie części jelita do worka przepuklinowego. W takiej sytuacji treść pokarmowa nie może się przesuwać, a krew swobodnie przepływać, co może powodować realne zagrożenie życia pacjenta w postaci martwicy jelita, wstrząsu septycznego lub zapalenia otrzewnej.
Jedynym sposobem na unikniecie uwięźnięcia przepukliny jest jej operacja. Dlatego jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz się go pozbyć w bezpieczny sposób sprawdź stronę: przepuklina pachwinowa - zabieg w Derm-Estetyka, gdzie znajdziesz wszelkie niezbędne informacje i zyskasz fachową pomoc specjalistów.
Jak wygląda operacja przepukliny pachwinowej?
Operacja tego typu polega na redukowaniu worka przepuklinowego, co w praktyce polega na ponownym wprowadzeniu go do jamy brzucha, a następnie zamknięciu powstałego otworu. Zabieg tego typu najczęściej wykonuje się standardową metodą chirurgiczną lub przy użyciu laparoskopu, znieczulając pacjenta miejscowo.
Najlepszym rozwiązaniem jest również zabezpieczenie i uszczelnienie otworu przepuklinowego specjalną siatką. Ma ona również na celu zabezpieczenie przed ponownym pojawieniem się przepukliny, co bez jej zastosowania zdarza się dosyć często. Co ważne, siatka jest mocowana do powłok brzusznych techniką przypominającą rzep, dzięki czemu nie przemieszcza się i sprawia bólu.