środa, 10 lipiec 2024 16:10

Leki a słońce - jakie zagrożenia niesie ze sobą letnia aura?  

Zażywanie leków - reakcja na słońce Zażywanie leków - reakcja na słońce fot: pixabay

Lato jest okresem, który wielu z nas kojarzy z wypoczynkiem, wakacjami i długimi dniami spędzonymi na świeżym powietrzu. Jednak dla osób chorujących i zażywających określone leki, może to być czas pełen dodatkowego ryzyka. Właściwa wiedza o potencjalnych zagrożeniach, może pomóc uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, związanych z nadmierną ekspozycją na słońce.

Jak słońce wpływa na działanie leków?

Interakcje leków ze słońcem, mogą objawiać się na różne sposoby, zależnie od rodzaju zażywanego farmaceutyku. Najczęściej mówi się o dwóch rodzajach reakcji: fototoksycznych i fotoalergicznych. Reakcje fototoksyczne, mogą pojawić się niemal natychmiast po ekspozycji na słońce i przypominają objawy oparzeń słonecznych, takie jak pieczenie, swędzenie czy powstawanie pęcherzy. Fotoalergia, będąca efektem działania układu odpornościowego, manifestuje się zwykle później i może prowadzić do zaczerwienienia, łuszczenia skóry, przebarwień czy nawet grudek i zgrubień.

Kto powinien unikać słońca?

Niestety, wiele grup leków wymaga ostrożności przy ekspozycji na słońce. Szczególnie narażone są osoby zażywające leki:

● na nadciśnienie i inne choroby sercowo - naczyniowe

● moczopędne, jak popularny furosemid

● przeciwcukrzycowe

● onkologiczne, w tym cytostatyki

● przeciwhistaminowe

● hormonalne, w tym środki antykoncepcyjne

● psychotropowe, w tym niektóre antydepresanty

Dodatkowo, wśród leków dostępnych bez recepty, dziurawiec, często stosowany do poprawy nastroju, może również wywoływać niepożądane reakcje skórne po ekspozycji na słońce. To samo dotyczy niektórych antybiotyków, takich jak doksycyklina, oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych i niektórych antygrzybiczych.

Jak chronić się przed negatywnymi skutkami słońca?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia negatywnych efektów zdrowotnych podczas letnich miesięcy, zaleca się kilka prostych środków ostrożności:

● Unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia.

● Używanie kremów z wysokim filtrem UV, które mogą zmniejszyć ryzyko reakcji skórnych.

● Noszenie odzieży ochronnej, takiej jak kapelusze z szerokimi rondami i lekkie, długie ubrania, które zakrywają większość ciała.

● Regularne spożywanie wystarczającej ilości wody, aby uniknąć odwodnienia, co może dodatkowo nasilić działanie niektórych leków.

Świadomość potencjalnego ryzyka i stosowanie się do zaleceń ochronnych, może znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych skutków zdrowotnych. O odpowiednich środkach ostrożności warto rozmawiać z lekarzem, który najlepiej zna specyfikę przyjmowanych leków i indywidualne ryzyko ich interakcji z promieniowaniem UV.

Źródło: Poradnik Zdrowie