czwartek, 12 styczeń 2023 13:46

Czym zajmuje się lekarz periodontolog?

Periodontologia Poznań Periodontologia Poznań mat.prasowe

Periodontolog Poznań — Czy nieprawidłowe szczotkowanie zębów może skończyć się na wizycie u specjalisty?

 

Jeśli zależy Ci na zdrowiu i ładnym wyglądzie Twojego uśmiechu, ważne jest, aby wybrać periodontologa, któremu możesz zaufać.

 • Czym zajmuje się periodontologia?
 • Periodontolog Poznań – dostępne usługi.
 • Poznaj przyczyny chorób przyzębia.
 • Znaczenie wizyty u periodontologa.

Co to jest periodontologia?

Periodontologia to nauka zajmująca się chorobami przyzębia. Począwszy od skalingu, przez chirurgię przyzębia, skończywszy na implantologii i innych bardziej skomplikowanych zabiegach. Warto pamiętać, że periodontolodzy przechodzą specjalistyczne szkolenie po ukończeniu studiów stomatologicznych, co odróżnia ich od zwykłych stomatologów.

Jakie usługi świadczą periodontolodzy w Poznaniu? 

Perodontolog może pomóc w ocenie ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej, przeprowadzając kompleksowe badanie, które obejmuje wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w celu wykrycia wszelkich oznak utraty kości lub próchnicy spowodowanej chorobą dziąseł. Następnie lekarz stworzy spersonalizowany plan leczenia dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb, wykorzystując przy tym zaawansowane techniki.

Kliknij: Periodontologia Poznań, aby dowiedzieć się więcej!

UWAGA: Zdarza się, że może zaistnieć potrzeba wykonania zabiegów kosmetycznych mających na celu poprawę wyglądu Twojego uśmiechu, na przykład:

 • Skaling — zaleca się przeprowadzanie zabiegu co 6 miesięcy, a jeśli mamy skłonność do odkładania się kamienia nazębnego, częściej.
 • Piaskowanie — powinno zawsze towarzyszyć zabiegowi powyżej. Może usunąć osady z kawy i herbaty, wygładza zęby.
 • Kiretaż —  wskazaniem do zrobienia kiretażu są zaawansowane zapalenia dziąseł oraz choroby przyzębia, w tym paradontoza. W przypadku tego schorzenia zabieg ten przeciwdziała jego najpoważniejszym konsekwencjom – utracie zębów.
 • Leczenie chirurgiczne – jeśli zajdzie taka konieczność periodontolog jest w stanie przeprowadzić bardziej skomplikowane zabiegi.

Jakie są najczęstsze przyczyny chorób przyzębia?

Niedokładne lub niewystarczające szczotkowanie zębów skutkuje powstawaniem na zębach płytki bakteryjnej, która z czasem twardnieje i staje się kamieniem nazębnym. Kamień nazębny może być źródłem toksyn powodujących stany zapalne przyzębia i jamy ustnej. Szczotkowanie i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest zatem jednym z najskuteczniejszych sposobów usuwania biofilmu płytki nazębnej i zapobiegania różnym chorobom.

Wrodzone wady zgryzu, noszenie źle dopasowanych protez i bruksizm to inne przyczyny chorób przyzębia. Genetyka również odgrywa znaczącą rolę. Może to być również konsekwencją nieprawidłowego lub niezrównoważonego mechanizmu obrony immunologicznej, stosowanego przeciwko drobnoustrojom chorobotwórczym.

Inne przyczyny to:

 • Bulimia, cukrzyca, nowotwór, HIV, otyłość.
 • Nieprawidłowa dieta — uboga w witaminy.
 • Palenie papierosów.
 • Nieodpowiedni styl życia, zaniedbywanie zdrowia.
 • Ciągły stres.
 • Efekt uboczny przyjmowania niektórych leków.

Podsumowanie

Periodontolog Poznań jest w stanie wykryć choroby przyzębia we wczesnym stadium i zapobiec ich rozwojowi, dzięki czemu można uniknąć utraty zębów. Ponadto może pomóc utrzymać zęby w dobrym stanie i zapewnić długotrwałe zdrowie jamy ustnej.

W gabinecie można skorzystać z szerokiego zakresu usług, takich jak leczenie chorób przyzębia, leczenie przeciwbakteryjne, implanty zębowe i wiele innych. Wizyty w gabinecie są bardzo ważne dla zdrowia zębów, dlatego warto na nie uczęszczać regularnie.