wtorek, 25 kwiecień 2023 07:30

Czym jest ablacja serca?

ablacja serca ablacja serca Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Ablacja serca to kardiochirurgiczny zabieg, który ma na celu leczenie zaburzeń rytmu serca. Polega na celowym usuwaniu niewłaściwych tkanek, które powodują zaburzenia rytmu serca. Dzięki ablacji serca można poprawić jakość życia pacjenta oraz zmniejszyć ryzyko powikłań. W tym artykule dowiesz się szczegółowiej na czym polega zabieg, komu rekomenduje się poddanie ablacji serca, co warto wiedzieć przed zabiegiem, jak przebiega ablacja oraz jakie mogą być ewentualne powikłania związane z omawianym zabiegiem.

 

Jak działa ablacja serca?

Ablacja serca polega na niszczeniu komórek, które powodują zaburzenia rytmu serca. W tym celu lekarz wprowadza cienką rurkę przez żyłę w pachwinie i kieruje ją do serca. Następnie specjalne elektrody znajdujące się na końcu katetera wysyłają impulsy elektryczne, które niszczą chore komórki.

Kto powinien poddać się operacji?

Ablacja serca zwykle jest zalecana pacjentom, którzy cierpią na ciężkie i częste arytmie serca, które nie reagują na leczenie farmakologiczne. Zabieg ten jest również polecany osobom, które nie tolerują leków przeciwarytmicznych lub cierpią na skutki uboczne po ich przyjmowaniu.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem ablacji serca pacjent powinien posiadać wyniki badań laboratoryjnych zleconych przez lekarza. Często przed ablacją serca pacjenci poddają się badaniom diagnostycznym, takim jak elektrokardiogram, test wysiłkowy lub Holtera, aby określić rodzaj arytmii i jej przyczynę. Należy również poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i chorobach przewlekłych. Ponadto pacjent udający się na zabieg powinien być na czczo.

Jak przebiega zabieg ablacji serca?

Ablacja serca jest przeprowadzana w sali operacyjnej pod kontrolą rentgenowską. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe oraz leki uspokajające. Następnie lekarz wprowadza cewnik przez żyłę i kieruje go do serca. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać pobolewania w klatce piersiowej, ale są one zwykle krótkotrwałe.

Jakie są ryzyka i powikłania ablacji?

Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, istnieją pewne ryzyka i powikłania związane z ablacją serca. Mogą to być m.in. krwawienie, zawał serca, udar mózgu, uszkodzenie naczyń krwionośnych, reakcje alergiczne na używane leki czy infekcje. Jednakże ryzyko wystąpienia powikłań jest zwykle niskie, a korzyści wynikające z zabiegu są znacznie większe.

Podsumowanie

Reasumując, ablacja serca to z pewnością skuteczny sposób na leczenie arytmii serca. Dzięki malej inwazyjności jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem. Poza tym, ablacja serca jest poprzedzana często licznym badaniom diagnostycznym, które również mają pozytywny wpływ na zdrowie pacjenta. Warto również pamiętać o tym, iż ablacja serca wyróżnia się niskim wskaźnikiem powikłań związanych z sercem, który wynosi od jednego do dwóch procentów. Jeśli chodzi o śmiertelność, to wynosi ona zaledwie 0,2%. Jest to zatem nie tylko efektywny, ale i bezpieczny zabieg.