środa, 08 grudzień 2021 17:33

Witamina K – co warto wiedzieć na jej temat?

Witamina K Witamina K Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Witamina K jest jedną z ważniejszych w organizmie ludzkich substancji. Odpowiada między innymi za krzepnięcie krwi. Jej niedobory mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Za co dokładnie odpowiedzialna jest witamina K w ludzkim organizmie? Czy są jej naturalne źródła w żywności i w jaki sposób można ją suplementować?

Za co w organizmie odpowiada witamina K?

Jak to zostało wyżej wspomniane, witamina K odpowiada między innymi za krzepliwość krwi. Jej niedobór może doprowadzić do silnego krwawienia. Jej zadaniem jest również wspomaganie układu sercowo-naczyniowego. Zapobiega między innymi pękaniu naczynek krwionośnych. Co istotne dla kobiet, może być pomocna przy regulacji obfitości krwawień miesięcznych. Razem z witaminą D odpowiada także za gospodarkę wapniową w organizmie. Wskazuje się także na jej działanie przeciwgrzybicze, przeciwbólowe, przeciwzapalne i antybakteryjne.

Jakie są naturalne źródła witaminy K?

Szukając źródeł Witamina K wato pamiętać, że tak naprawdę to grupa substancji, które dostępne są w różnych źródłach Witamina K1 najczęściej występuje w zielonych warzywach np. kapuście włoskiej, natce pietruszki, szparagach, brokułach, jarmużu, szpinaku czy sałacie. Natomiast witamina K2 występuje w wątróbce drobiowej, mięsie drobiowym, wołowinie, żółtkach jaj, twardych serach, fermentowanych produktach mlecznych (maślanki, jogurty, kefiry), a także w rybach. Przy odpowiednio skomponowanej diecie niedobory tych substancji nie występują lub są niewielkie.

Suplementy diety z witaminą K – czy warto sięgać po olejek CBD?

Jednak z uwagi na niektóre choroby, a także źle skomponowaną dietę w organizmie może być zbyt niski poziom witaminy K. Można go uzupełnić stosując pod kontrolą lekarza odpowiednie suplementy.  Nazywają się one różnie i mają różny skład np. witamina K2, witamina K2 MK7 czy łączące w sobie witaminę K i D. Trzeba tutaj pamiętać o tym, że każdego rodzaju suplementacja powinna być konsultowana z lekarzem, a także prowadzona po zbadaniu poziomu danej witaminy we krwi.

Warto tutaj też wspomnieć o preparacie, jakim jest Olejek CBD pozyskiwany z konopi. Oprócz tego, że w jego składzie znajduje się wiele cennych dla zdrowia witamin i minerałów, korzystnie wpływa na skórę. Można go stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Dostępny on jest w czystej formie oleju, a także produktów do pielęgnacji skóry np. kosmetyków (kremów czy balsamów), a także mydeł. Jego regularne stosowanie zalecane jest m.in. osobom z problemami skórnymi, a także mającym wrażliwą cerę.