środa, 19 sierpień 2020 13:07

Taśma LED, ściemniacz LED - o oświetleniu LED

Taśma LED Taśma LED

Oświetlenie LED to popularne i nowoczesne rozwiązanie, stosowane w wielu wnętrzach. Taśma LED może zarówno rozświetlić pomieszczenie, często łazienkę, jak i zrobić nastrój, być dekoracją samą w sobie. Lampa solarna LED ozdobi ogród i da światło wieczorem.

 

Co to jest LED?

LED to skrót z angielskiego light emitting diode, czyli dioda emitująca światło. Oświetlenie LED działa na zasadzie przeobrażania elektrycznej energii w światło. Dostępne na rynku diody czy żarówki LED są ekonomiczne i znacznie lepsze dla środowiska niż tradycyjne.

Dlaczego oświetlenie LED?

Oświetlenie LED, porównując do tradycyjnych żarówek, jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne (nawet do 90% mniejsze zużycie energii!). Jest to też rozwiązanie dobre dla środowiska, gdyż diody LED nie zawierają rtęci i generują mniej śmieci (rzadziej musimy tę żarówkę wymieniać). Są też uniwersalne, nadają się do zamontowania w przeważającej większości pomieszczeń. Zmiana żarówek tradycyjnych na żarówki LED jest naprawdę prosta. Żarówki LED występują obecnie na rynku w wielu wersjach, będą pasować do większości lamp, które mamy w domach. Ich czas użytkowania to aż do 50 000 godzin (czyli, jak łatwo obliczyć, 68 lat przy korzystaniu z niej dwie godziny dziennie!), skorzysta nasz portfel (oszczędność prądu) i środowisko. Warto jest więc zastanowić się nad taką zmianą.

Rodzaje oświetlenia LED

Oświetlenie LED nadaje się do praktycznie wszystkich pomieszczeń. Na rynku dostępne są zarówno lampy sufitowe i wiszące LED, kinkiety, lampy stojące i stołowe, oświetlenie meblowe, taśmy LED. Do ogrodu możemy zakupić lampę solarną LED, latarnie ogrodowe, zewnętrzne reflektory i o wiele więcej innych rozwiązań. Taśma LED to ledowe diody, umieszczone na specjalnej listwie (podłoże PCB), w ciągu. Diody są przytwierdzone do taśmy LED taśmą dwustronną. Listwy LED dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, z różną częstotliwością diod czy różną mocą. Na rynku dostępne są jednokolorowe, wielokolorowe czy nawet takie ze zmiennymi barwami, taśmy LED. W zależności od tego, na którą taśmę się zdecydujemy, może ona dać bardzo dużo światła bądź być, tylko i wyłącznie, kolorową dekoracją. Jest to coś wyjątkowego, co może całkowicie odmienić pomieszczenie, ale też prostego i lekkiego. Chociaż w sklepach dostępnych jest naprawdę wiele żarówek LED, z różną mocą, kształtem i kolorami, ciekawym rozwiązaniem jest też zainwestowanie w ściemniacz LED. Jest to oszczędność, jeśli nie chce się kupować w wiele żarówek - jedna może, przy pomocy ściemniacza LED, pełnić wiele funkcji. Ściemniacz LED jest też pomocny, kiedy nie mamy do dyspozycji dużej przestrzeni. Umożliwi on dostosowanie intensywności światła do pory dnia. Czytając możemy chcieć intensywnego światła, a odpoczywając - delikatnego. Może to też pomóc w zmniejszeniu rachunków za prąd. Coraz częstszym, nowoczesnym rozwiązaniem jest dołączanie do ściemniacza pilota, którym można wygodnie regulować światło. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie każda żarówka będzie kompatybilna z każdym ściemniaczem. Najlepiej jest więc kupować je w zestawie bądź upewnić się, że to odpowiednia żarówka.