To z kolei przekłada się na dalsze komplikacje podsycające słabe samopoczucie. Ignorowany obniżony nastrój może prowadzić do wielu przykrych komplikacji. Najczęściej jego skutkiem jest epizod depresyjny - łagodny, umiarkowany bądź ciężki. Jak poczuć się lepiej psychicznie? Czy istnieją tabletki na pozytywne myślenie?
Jakie są przyczyny obniżonego nastroju?
Obniżenie nastroju to najczęściej spotykane odchylenie nastroju. Następuje ono wskutek pewnych negatywnych wydarzeń w życiu. Mogą być to kłopoty finansowe lub osobiste, żałoba, utrata pracy czy niepomyślna diagnoza. W przypadku młodszych może być to zła ocena czy kłótnia z koleżanką bądź kolegą. Niekiedy kilkudniowy brak passy może zamienić się w znacznie poważniejszą chorobę, której nie powinno się ignorować. Nierzadko długotrwałe obniżenie nastroju przeradza się w depresję. Bardzo często ma to miejsce w porze jesienno-zimowej, kiedy nasze ciało nie jest wystawione na wystarczającą ekspozycję słoneczną. Obniżony nastrój może wynikać również z problemów ze snem, a w następstwie - ze zmęczeniem.
Do złego samopoczucia może prowadzić też nadużywanie substancji pobudzających, w tym herbaty oraz kawy czy niedobór żywieniowy. Lekarze w ostatnim czasie zauważają coraz więcej przypadków tzw. zespołu przewlekłego zmęczenia, którego przyczyna nie jest do końca znana.
Jak odróżnić depresję od chandry?
Nie każdy smutek jest oznaką depresji. Wiele osób, gdy tylko czuje się gorzej przez kilka dni, stawia sobie samemu diagnozę: "depresja". Faktycznie, choroba ta spotykana jest coraz częściej. Kilkudniowa chandra wcale jeszcze jej jednak nie zwiastuje. O ile depresja jest chorobą, wymagającą leczenia, o tyle chandra to po prostu obniżony nastrój, który uznaje się za normalne zjawisko. Elementem odróżniającym te dwa stany od siebie jest przede wszystkim czas trwania objawów.
W przypadku chandry mówimy o:
- krótkotrwałym obniżeniu nastroju,
- pojedynczych objawach,
- możliwości wskazania przyczyny smutku,
- braku objawów z ciała - zaburzeń snu czy apetytu,
- zmienności nastrojów.
Aby mówić o depresji, stany opisane powyżej muszą mieć charakter przewlekły, utrzymujący się co najmniej dwa tygodnie. To, co jest istotne to także fakt, że osoby niechorujące na depresję są przybite, ale umieją się cieszyć wtedy, gdy przytrafi im się coś pozytywnego. W przypadku zaburzeń depresyjnych nie dochodzi najczęściej do uśmiechu, a ponadto mamy do czynienia z zaburzeniami snu, wahaniem się wagi ciała czy napadami lękowymi.
Jak poprawić sobie nastrój?
Jakie rzeczy wpływają na dobry nastrój? Jest na to kilka sposobów.
- Zbilansowana dieta. Wpływ diety na organizm ma ogromne znaczenie. Borykając się z obniżonym nastrojem warto zwrócić uwagę na obecność wszystkich składników odżywczych, mikro- i makroelementów. Ważne będą tu owoce, warzywa czy pieczywo pełnoziarniste. Przynajmniej raz w tygodniu powinno się też spożywać ryby.
- Relaks. Obniżony nastrój bardzo często jest wynikiem stresu, jakiego doświadczamy na co dzień. Brak czasu dla siebie i rodziny czy zabieganie sprawiają, że po pewnym czasie nasz organizm mówi "dość". W przypadku obniżonego nastroju warto pomyśleć o chwili wytchnienia i znaleźć odrobinę czasu na relaks i odpoczynek.
- Suplementacja witamin lub leków. Obniżony nastrój bardzo często spowodowany jest niewystarczającą ekspozycją na słońce, a co za tym idzie - brakiem witaminy D. Znaczenie ma tu też magnez, który wpływa na odpowiednie funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego. Chcąc poprawić sobie nastrój, warto zacząć suplementować witaminę D oraz magnez. Pomocne mogą okazać się też dostępne bez recepty leki poprawiające nastrój, a w szczególności kapsułki Miralo stworzone z myślą o złym poczuciu jesienno-zimowym.
- Aktywność fizyczna. Wiele osób borykających się z obniżonym nastrojem docenia także aktywność fizyczną. Ruch poprawia bowiem natlenienie krwi oraz jej przepływ przez tkanki, zwiększając tym samym wydzielanie dopaminy, serotoniny czy endorfin.