piątek, 09 luty 2024 15:39

Przeszczep włosów – skuteczny sposób na bujną fryzurę

transplantacja włosów transplantacja włosów Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Nadmierne wypadanie włosów jest problemem wielu osób. Przyczyny tego stanu są bardzo zróżnicowane, mogą wynikać ze stanu zdrowia, genetyki, występujących chorób czy zaburzeń hormonalnych. Niestety, bardzo często domowe sposoby lub leki, zaproponowane przez lekarza nie pomagają i łysienie jest przyczyną kompleksów i spadku samooceny. W takim wypadku jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przeszczep włosów. Na czym polega? Dla kogo jest polecany?

 

Łysienie – dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów jest stanem fizjologicznym, ale w wielu wypadkach utrata włosów jest bardzo nasilona i powoduje powstanie łysych miejsc na skórze głowy. Przyczyny łysienia są zróżnicowane, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Bardzo często przyczyną nadmiernego wypadania włosów jest łysienie androgenowe. Choroba dotyczy obu płci, ale najczęściej występuje u mężczyzn po 50 roku życia. Inne przyczyny łysienia to silny stres, choroby przewlekłe, zanieczyszczenie środowiska, zła dieta. Czasami łysienie jest tak nasilone, że w krótkim czasie prowadzi do niemal całkowitej utarty włosów. W takim wypadku warto rozważyć przeszczep włosów.

Co to jest przeszczep włosów?

Przeszczep włosów, zwany transplantacją włosów to metoda, która pomogła wielu osobom odzyskać utracone włosy. Stosowana jest u pacjentów, u których inne metody nie przyniosły oczekiwanych efektów np. osób po oparzeniach czy urazach. Przeszczep polega na pobraniu mieszków włosowych i umieszczeniu ich na głowie, w miejscu pozbawionym włosów. Odpowiednio przeszczepione mieszki włosowe produkują włosy do końca życia. Dostępne są różne metody transplantacji, które należy dobrać wspólnie z lekarzem.

Zalety przeszczepu włosów

Transplantacja włosów dla wielu osób jest jedyną szansą na pokonanie łysienia. Metoda jest skuteczna, sprawdza się u pacjentów, u których inne metody zawiodły. Zabieg można wykonać u pacjentów, u których zdiagnozowano łysienie plackowate, łysienie androgenowe, łysienie pourazowe, a także u osób, które utraciły włosy w wyniku leczenia np. naświetlania czy chemioterapii. Bardzo często wystarczy jeden zabieg, aby znów cieszyć się bujną fryzurą. Przeszczepione włosy są trwałe i naturalne. Zabieg przeszczepu włosów jest bezpieczny, odbywa się w znieczuleniu miejscowym, pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort. Do zabiegu przeszczepu włosów należy się przygotować, konieczna jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, w dniu zabiegu pacjent musi umyć głowę łagodnym szamponem. Przeszczep trwa kilka godzin, czas zbiegu jest uzależniony od ilości wszczepów. Po przeszczepie włosów można wrócić do domu, konieczne jest przestrzeganie zaleceń specjalisty. Minusem przeszczepu jest to, że końcowy efekt nie pojawia się od razu, na bujną fryzurę trzeba poczekać ok. 6-9 miesięcy.

Metoda FUE – skuteczna transplantacja włosów

Transplantacja włosów może odbywać się różnymi metodami, które dobierane są po konsultacji lekarskiej i uwzględnieniu potrzeb pacjenta. Bardzo dużą popularnością cieszy się metoda FUE, która przynosi doskonale rezultaty. Przeszczep włosów metodą FUE jest najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy, ma liczne korzyści. Ta metoda przeszczepu włosów jest mało inwazyjna, po zabiegu nie pozostają blizny i szwy. Włosy do przeszczepu pobierane są z miejsc niewrażliwych na męskie hormony, dlatego nie ma obaw, że będą wypadać. Grafty można pobrać z obszaru potylicy i boków głowy. W trakcie zabiegu lekarz używa cienkiej igły, która nie powoduje blizn, a także skraca czas rekonwalescencji. Zabieg transplantacji włosów nie wiąże się z ryzykiem odrzucenia lub wystąpienia reakcji alergicznych, daje możliwość uzyskania pięknych, gęstych włosów. Przeszczep włosów FUE polecany jest w przypadku takich problemów jak:

  • łysienie androgenowe,
  • łysienie na skutek oparzeń, urazów, napromieniowanie lub choroby skóry,
  • ubytki włosów w okolicy rzęs, brwi czy wąsów,
  • blizny pooperacyjne,
  • łysienie na czubku głowy,
  • pojawiające się zakola,
  • rzadkie, osłabione włosy.

Przeciwwskazaniem do zabiegu są choroby skóry głowy, choroby ogólnoustrojowe, zaburzenia krzepnięcia krwi, uczulenie na środki znieczulające, brak miejsc ze zdrowymi włosami, ciąża i trwająca infekcja.

Transplantacja włosów to dla wielu osób szansa na odzyskanie włosów, a tym samym pewności siebie, dobrego samopoczucie, pozbycia się kompleksów. Warto poznać zabieg przeszczepu włosów FUE, który pomógł już tysiącom osób na całym świecie.