wtorek, 15 listopad 2022 16:39

Naturalne planowanie rodziny po porodzie

naturalne planowanie rodziny po porodzie. naturalne planowanie rodziny po porodzie. Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Czym jest naturalne planowanie rodziny po porodzie?

 

Naturalne metody planowania rodziny to przede wszystkim dokładna obserwacja naszego ciała. Pierwsze objawy płodności po porodzie możemy zauważyć same o ile nauczymy się rozumieć mechanizmy, które się w nas dzieją.

W naturalnym planowaniu rodziny wykorzystujemy pewnego rodzaju metody. Do najważniejszej z nich zaliczamy obserwację śluzu szyjkowego oraz mierzenie temperatury.

Warto jednak wiedzieć, że w każdej metodzie naturalnego planowania rodziny potrzebna jest duża ilość wiedzy, żeby właściwe móc zinterpretować obserwacje i rozpocząć planowanie. Warto jest zdobyć ją już w trakcie trwania pierwszej ciąży, jeżeli mamy w planach staranie się o dziecko zaraz po porodzie.

Planujemy od wystąpienia pierwszej miesiączki?

Pierwszy dzień cyklu miesiączkowego rozpoczyna się w pierwszym dniu po porodzie. Mimo tego w naszych organizmach znajduje się wówczas bardzo dużo prolaktyny, która zatrzymuje owulację. Dopiero wraz z pierwszą miesiączką kończy się cykl.

Przy karmieniu piersią przedłużamy go i wówczas możemy zakładać pełną niepłodność przez około 12 tygodni. Przy niepełnym karmieniu piersią kończy się w maksymalnie 6 tygodniu.

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka nie oznacza to automatycznie, że jesteśmy gotowe zajść w ciąże.

Ona jest sygnałem, że nasz cykl wraca do cenzuralności. Wówczas należy dokładnie zacząć patrzyć na swoje ciało, żeby zauważyć moment kiedy stajemy się gotowe. Stan jakości śluzu pokaże nam, w którym momencie rozpoczną się dni niepłodne w naszym nowym cyklu.

Jeżeli czujesz się niepewna w rozumieniu swojego ciała, warto jest skorzystać z profesjonalnej pomocy, która przeprowadzi Cię przez naturalne planowanie rodziny po porodzie.

Czy każda kobieta w tym samym czasie jest gotowa na drugie dziecko?

Występowanie pierwszych objawów płodności w różnych przypadkach może się rozpoczynać w innym okresie. Każda z nas jest inna, podobnie jak nasze ciała. Część kobiet potrzebuje więcej czasu by być gotowa na ponowne przyjęcie życia.

Jeżeli skupisz się na dokładnej obserwacji śluzu, będziesz wiedziała kiedy przyszedł Twój właściwy moment. Najczęściej po 4 cyklu hormony powinny już całkowicie się się ustabilizować.

Dlatego tak ważne jest zrozumienie własnego ciała i interpelacja tego co do nas "mówi". Jeżeli nauczymy się właściwie je odczytywać unikniemy wielu stresu, niepewności i frustracji. Zrozumienie siebie to długi proces, z którym nie ma co zwlekać.