środa, 23 marzec 2022 13:46

Na co możesz zachorować przez palenie papierosów? Jak zachować zdrowie?

rzucanie palenia rzucanie palenia pixabay

Nowotwory, choroby serca, impotencja, kamień nazębny i ciągły kaszel… To tylko niektóre ze schorzeń zagrażających palaczom. Jak ich uniknąć? Sposób jest tylko jeden.

 

Nie ma żadnego racjonalnego powodu, by zacząć palić lub trwać dalej w tym nałogu. Wiele argumentów przemawia zaś za jego jak najszybszym rzuceniem. Duże obciążenie dla portfela, trudności w kontaktach towarzyskich i w pracy oraz stopniowe pogarszanie wyglądu to tylko niektóre z nich. Najważniejsze jednak okazują się względy zdrowotne. Mimo że papierosy są legalne i powszechnie dostępne, należą do używek wywierających na nasze zdrowie najbardziej destrukcyjny wpływ.

Kilka tysięcy trujących substancji. Co wdychasz z dymem tytoniowym?

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego palenie papierosów jest tak zabójczym nałogiem. Dym tytoniowy zawiera ponad 4 tysiące substancji, a wiele z nich ma udowodniony szkodliwy wpływ na nasz organizm. Do tych, które w największym stopniu są odpowiedzialne za działanie chorobotwórcze trzeba zaliczyć:

 • tlenek węgla (tzw. czad);
 •  tlenki azotu (uszkadzają błony śluzowe dróg oddechowych);
 •  cyjanowodór (w dużych dawkach silna trucizna);
 •  aldehyd akrylowy (upośledza działanie dróg oddechowych)
 • amoniak;
 •  substancje smoliste (odpowiedzialne za działanie rakotwórcze);
 •  fenol i krezol (kolejne związki rakotwórcze)
 • aldehyd mrówkowy (formaldehyd).

Nie tylko rak płuc. Choroby wywoływane przez palenie papierosów

Tak liczny zestaw szkodliwych substancji prędzej czy później musi doprowadzić do problemów zdrowotnych. W najlepszym przypadku będą to „tylko"takie schorzenia jak odkładanie kamienia nazębnego i paradontoza, ale często rozwijają się choroby bezpośrednio zagrażające życiu. Są to przede wszystkim:

 • nowotwory między innymi płuc, nerki, trzustki, wargi, języka i jamy ustnej, przełyku, krtani oraz pęcherza moczowego;
 • choroby płuc: np. zapalenie oskrzeli, rozedmy płuc, zwiększona skłonność do infekcji wirusowych i bakteryjnych i przewlekła obturacyjna choroba płuc;
 • choroby układu krwionośnego: np. zawały serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, tętniaki lub udary mózgu;
 • choroby układu pokarmowego: np. wrzody żołądka i dwunastnicy, przepukliny jelitowe, przewlekła zgaga;
 • choroby układu rozrodczego: problemy ze wzwodem u mężczyzn i obniżenie płodności.

Sięgając po kolejnego papierosa, musisz też liczyć się z przyspieszeniem procesów starzenia skóry oraz zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaćmy i dyskopatii. Palenie tytoniu może też powodować komplikacje ciąży, łącznie z poronieniem i przedwczesnym porodem.

Jak skutecznie zapobiegać chorobom powodowanym przez palenie?

Jedyną niezawodną metodą profilaktyki wspomnianych chorób jest niesięganie po papierosy i wyroby takie jak cygara czy fajki. Jeżeli już popełniłeś ten błąd, powinieneś jak najszybciej rzucić nałóg. Nie jest to łatwe zadanie i nawet przy silnym nastawieniu najszczerszych chęciach, próby zerwania z nałogiem mogą okazać się nieskuteczne. Ryzyko niepowodzeń możesz znacząco zmniejszyć dzięki lekom takim jak Recigar - https://recigar.pl/, zmniejszającym objawy głodu nikotynowego.