Nie ma żadnego racjonalnego powodu, by zacząć palić lub trwać dalej w tym nałogu. Wiele argumentów przemawia zaś za jego jak najszybszym rzuceniem. Duże obciążenie dla portfela, trudności w kontaktach towarzyskich i w pracy oraz stopniowe pogarszanie wyglądu to tylko niektóre z nich. Najważniejsze jednak okazują się względy zdrowotne. Mimo że papierosy są legalne i powszechnie dostępne, należą do używek wywierających na nasze zdrowie najbardziej destrukcyjny wpływ.
Kilka tysięcy trujących substancji. Co wdychasz z dymem tytoniowym?
Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego palenie papierosów jest tak zabójczym nałogiem. Dym tytoniowy zawiera ponad 4 tysiące substancji, a wiele z nich ma udowodniony szkodliwy wpływ na nasz organizm. Do tych, które w największym stopniu są odpowiedzialne za działanie chorobotwórcze trzeba zaliczyć:
- tlenek węgla (tzw. czad);
- tlenki azotu (uszkadzają błony śluzowe dróg oddechowych);
- cyjanowodór (w dużych dawkach silna trucizna);
- aldehyd akrylowy (upośledza działanie dróg oddechowych)
- amoniak;
- substancje smoliste (odpowiedzialne za działanie rakotwórcze);
- fenol i krezol (kolejne związki rakotwórcze)
- aldehyd mrówkowy (formaldehyd).
Nie tylko rak płuc. Choroby wywoływane przez palenie papierosów
Tak liczny zestaw szkodliwych substancji prędzej czy później musi doprowadzić do problemów zdrowotnych. W najlepszym przypadku będą to „tylko"takie schorzenia jak odkładanie kamienia nazębnego i paradontoza, ale często rozwijają się choroby bezpośrednio zagrażające życiu. Są to przede wszystkim:
- nowotwory między innymi płuc, nerki, trzustki, wargi, języka i jamy ustnej, przełyku, krtani oraz pęcherza moczowego;
- choroby płuc: np. zapalenie oskrzeli, rozedmy płuc, zwiększona skłonność do infekcji wirusowych i bakteryjnych i przewlekła obturacyjna choroba płuc;
- choroby układu krwionośnego: np. zawały serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, tętniaki lub udary mózgu;
- choroby układu pokarmowego: np. wrzody żołądka i dwunastnicy, przepukliny jelitowe, przewlekła zgaga;
- choroby układu rozrodczego: problemy ze wzwodem u mężczyzn i obniżenie płodności.
Sięgając po kolejnego papierosa, musisz też liczyć się z przyspieszeniem procesów starzenia skóry oraz zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaćmy i dyskopatii. Palenie tytoniu może też powodować komplikacje ciąży, łącznie z poronieniem i przedwczesnym porodem.
Jak skutecznie zapobiegać chorobom powodowanym przez palenie?
Jedyną niezawodną metodą profilaktyki wspomnianych chorób jest niesięganie po papierosy i wyroby takie jak cygara czy fajki. Jeżeli już popełniłeś ten błąd, powinieneś jak najszybciej rzucić nałóg. Nie jest to łatwe zadanie i nawet przy silnym nastawieniu najszczerszych chęciach, próby zerwania z nałogiem mogą okazać się nieskuteczne. Ryzyko niepowodzeń możesz znacząco zmniejszyć dzięki lekom takim jak Recigar - https://recigar.pl/, zmniejszającym objawy głodu nikotynowego.