poniedziałek, 31 styczeń 2022 14:20

Konchowanie uszu - przebieg, zalety i bezpieczeństwo zabiegu

 Konchowanie uszu Konchowanie uszu pixabay

Zdaniem niektórych swoją historią konchowanie uszu sięga czasów Atlantydy, starożytnego Egiptu czy kultury indian Hopi. Dziś świecowanie uszu jest popularną metodą ich higieny, chętnie stosowaną przez zwolenników medycyny niekonwencjonalnej i naturalnych środków pielęgnacyjnych. Poniżej wyjaśniamy istotę tego zabiegu, przedstawiamy zalety jego stosowania oraz najważniejsze zasady, jakimi należy kierować się wykonując związane z tym procesem czynności.

 

Na czym polega i jak przebiega zabieg konchowania uszu?

Konchowanie uszu polega na zapaleniu konchy (świecy nasączonej naturalnym woskiem, np. pszczelim) i umieszczeniu jej w przewodzie słuchowym w celu usunięcia nagromadzonych w nim zanieczyszczeń.

Konchowania nie należy przeprowadzać samodzielnie. W zabiegu powinna - oprócz osoby poddającej się konchowaniu - uczestniczyć osoba go wykonująca i czuwająca nad bezpieczeństwem jego przebiegu.

Świecowanie wykonuje się kolejno na obydwu uszach, najpierw na jednym, a po zakończonym zabiegu - na drugim. Ważne jest to, by do każdego pojedynczego konchowania użyć jednej konchy. Pojedyncze oczyszczanie uszu z wykorzystaniem konchy trwa od 30 do 50 minut. Do jego wykonania potrzebne są: 

  • dwie konchy (do kupienia online na https://natureplace.pl), 
  • ręcznik lub inny materiał z otworem na ucho zabezpieczający inne części ciała oraz odzież, 
  • patyczki do udrażniania świecy, 
  • zapałki lub paląca się zwykła świeca służące do podpalenia konchy, 
  • talerz w wodą, 
  • patyczki kosmetyczne do uszu, 
  • poduszka pod głowę, 
  • gęsty krem, 
  • nożyczki,
  • waciki lub stopery do zatkania uszu po zakończeniu zabiegu.

Osoba poddająca się zabiegowi powinna znajdować się w pozycji bocznej, leżącej - warto w tym celu wykorzystać małą poduszkę umieszczoną pod głową. Odsłoniętą małżowinę ucha należy posmarować warstwą gęstego kremu i wykonać masaż do momentu zaczerwienia się jej. Wąski koniec konchy należy następnie umieścić przy uchu pod kątem 85 stopni, by zamknąć kanał słuchowy. Uwaga: świecy nie należy wkładać do ucha ani nie trzymać jej pionowo. Zapaloną konchę trzymamy pod minimalnym kątem i na bieżąco kontrolujemy jej drożność, oczyszczając ją patyczkami z powstających osadów. Po spaleniu ⅓ konchy przerywamy zabieg, odcinając nad naczyniem z wodą część palącą się świecy - tak, by ona do niej wpadła i zgasła. Pozostałą część konchy wykorzystujemy do ponownego podpalenia - przy drugim uchu. Cały proces powtarzamy, a po zabiegu oczyszczamy uszy patyczkami kosmetycznymi i je zatykamy (wacikami lub stoperami).

Zabieg konchowania wykorzystuje zjawisko zwane efektem kominowym. W celu usunięcia zalegających w małżowinie usznej złogów woskowiny i innych zanieczyszczeń spala się konchę. Spalany w tym procesie wosk ze świecy generuje energię cieplną, która nie tylko stymuluje temperaturę wewnętrzną ucha, ale wytwarza w jego środku rodzaj podciśnienia, które wypiera z ucha znajdującą się w nim woskowinę i inne zanieczyszczenia.

Jakie są zalety konchowania uszu?

Świecowanie uszu niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia i higieny organizmu. Konchowanie uszu pozwala nie tylko oczyścić ucho, ale również wzmacnia układ immunologiczny i odpornościowy chorych obszarów, udrażnia kanały węzłów chłonnych, wpływa stymulująco na krążenie limfatyczne, wyostrza percepcję zmysłów - zwłaszcza węchu, smaku i zapachu, oraz wspiera procesy metaboliczne organizmu.

Czy konchowanie uszu jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?

Aby konchowanie przyniosło rezultaty warto wykonywać je regularnie, w cyklach nieparzystych: trzy-, pięcio-, siedmio-, dziewięcio- lub jedenastokrotnych. Pomiędzy poszczególnymi zabiegami należy robić jedno- lub dwudniowe przerwy. Ostateczna liczba zastosowanych zabiegów zależy jednak od indywidualnych potrzeb osoby, u której wykonuje się konchowanie uszu. Zadowalające efekty - według znawców tej metody - uzyskać można bowiem już po pierwszym przeprowadzonym zabiegu. Co ważne, osoba poddająca się świecowaniu uszu przez 24 godziny od jego zakończenia powinna zrezygnować z brania prysznicu oraz mycia głowy.

Należy pamiętać jednak, iż konchowanie uszu to niekonwencjonalna forma higieny. Jako naturalna, alternatywa praktyka nie znajduje ona uznania wśród współczesnych badaczy medycyny tradycyjnej, a jej pozytywny wpływ na zdrowie nie został dotychczas udowodniony naukowo.