wtorek, 21 grudzień 2021 10:01

Jak pokonać stres? Sposoby na spokój ducha

jak radzić sobie ze stresem jak radzić sobie ze stresem pixabay

Stres to osobiste postrzeganie przez jednostkę presji, pod którą się znajduje. Większość ludzi nie rozumie, czym jest stres ani co tak naprawdę robi z ich ciałem. Kiedy ludzie czują się zestresowani, ich ciała uwalniają hormony, które sprawiają, że czują się bardziej czujni i niespokojni.

Niektórzy ludzie odczuwają również reakcje fizyczne, takie jak bóle głowy, napięcie mięśni i zmiany apetytu lub nawyków snu, gdy są zestresowani. Sprawdź, czym jest stres i jak sobie z nim radzić.

Czym jest stres?

Stres definiuje się jako uczucie bycia pod zbyt dużą presją psychiczną lub emocjonalną. Termin ten został po raz pierwszy użyty w 1936 roku przez dr Hansa Selye w jego książce Stress of Life.

Główne rodzaje stresu to:

  • Stres fizyczny – jest to zwykle spowodowane brakiem energii potrzebnej do zaspokojenia potrzeb organizmu, na przykład, gdy nie ma wystarczającej ilości jedzenia, wody lub snu.
  • Stres środowiskowy – ten rodzaj stresu występuje, gdy ludzie są narażeni na nieprzyjemne zdarzenia w swoim otoczeniu, których mogą nie być w stanie uniknąć. Może się to również zdarzyć, gdy obawiają się, że stanie się coś złego, na przykład w przypadku klęski żywiołowej lub strzelaniny w pobliżu.
  • Stres w miejscu pracy – ten rodzaj stresu występuje, gdy ludzie mają mniejszą kontrolę nad swoim środowiskiem pracy

Biologiczna odpowiedź na stres może być zdrowa w małych dawkach - co może pomóc jednostce zareagować na niebezpieczną sytuację. Jednak gdy stres staje się przewlekły, układ odpornościowy z czasem reaguje zbyt silnie, a ta nadaktywna odpowiedź immunologiczna może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Dlaczego stres jest szkodliwy?

Stres w życiu może mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Stres jest powiązany z licznymi dolegliwościami, takimi jak choroby serca, otyłość, cukrzyca, a nawet nowotwory. Ponadto zwiększa również ryzyko depresji i lęku.

Przebywanie w stanie stresu może również prowadzić do nadużywania substancji lub innych szkodliwych zachowań, które mogą mieć długotrwały wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Stres może wpływać na Twoje samopoczucie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Szkodliwość stresu polega na tym, że może zwiększać ciśnienie krwi i tętno oraz prowadzić do chorób takich jak nadciśnienie, otyłość i cukrzyca. Stres zwiększa również ryzyko udaru mózgu i chorób serca. Dodatkowo stres może powodować wysoki cholesterol.

Powinniśmy za wszelką cenę unikać stresujących środowisk, ponieważ mogą one z czasem powodować wiele szkód w naszym ciele.

Jak zwalczać stres?

Radzenie sobie ze stresem jest częścią twojego zdrowia psychicznego. Ma głęboki wpływ na to, jak się czujesz i wykonujesz każdego dnia. Może prowadzić do problemów zdrowotnych, niezadowolenia z pracy i problemów w związku. W dzisiejszych czasach nie musisz cierpieć z powodu stresu, jeśli masz odpowiednie narzędzia.

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie ze stresem. Niektórzy ludzie stosują kombinację tych metod, aby spróbować znaleźć to, co działa dla nich najlepiej:

  • Medytacja uważności
  • Ćwiczenia oddechowe
  • Ćwiczenie
  • Joga
  • Zdrowa dieta

Stres to problem, do którego wszyscy możemy się odnieść. Jest to coś, z czym wszyscy spotykamy się w naszym codziennym życiu i może być trudne do pokonania. W tym artykule przedstawimy różne techniki, których możesz użyć, próbując przezwyciężyć stres.

Różni ludzie uważają, że różne sposoby radzenia sobie ze stresem są dla nich najlepsze, więc może być trudno wiedzieć, co będzie dla ciebie najlepsze. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to spróbować dowiedzieć się, co działa dla ciebie, a następnie spróbować wdrożyć to w swoim codziennym życiu tak często, jak to możliwe.

Dla niektórych osób ćwiczenia mogą być odpowiedzią, której szukali, podczas gdy inni mogą uznać, że picie alkoholu lub palenie papierosów pomaga im radzić sobie lepiej niż cokolwiek innego. Współczesny świat przyniósł ze sobą zjawisko stresu.

Teraz, gdy wiesz, co powoduje stres, możesz podjąć kroki, aby z nim walczyć. Jeśli starasz się dobrze zarządzać czasem, wystarczająco dużo snu i wybierając zdrowszą żywność, aby złagodzić objawy, te wskazówki powinny pomóc. Przeczytaj również więcej o tym, jak radzić sobie ze stresem.