środa, 27 wrzesień 2023 10:45

Czym jest lekomania i jak można ją leczyć?

leczenia lekomanii leczenia lekomanii Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Uzależnienie od leków, często określane jako lekomania, jest coraz bardziej rozpowszechnionym problemem, gdzie leki wydawane bez recepty i te na receptę – szczególnie te przeciwbólowe, przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe – są często nadużywane. W niniejszym artykule przedstawimy wpływ lekomanii na zdrowie człowieka oraz różne metody leczenia tej choroby.

 

Czym jest lekomania?

Lekomania jest specyficzną formą uzależnienia, która obejmuje nadużywanie leków na receptę. Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-10 definiuje ją jako "psychozależność od leków", gdzie zdiagnozowanie stanu wymaga spełnienia trzech kryteriów: pragnienie (silna potrzeba lub przymus przyjmowania leków), utrata kontroli (trudności w powstrzymaniu się od rozpoczęcia spożycia lub kontroli ilości spożytych leków) oraz tolerancja (potrzeba coraz większych dawek leków, aby osiągnąć poprzedni efekt lub zauważalny spadek efektu przy trzymaniu się poprzedniej dawki).

Podłoże lekomanii jest złożone i obejmuje czynniki genetyczne, środowiskowe i psychologiczne. Dla niektórych osób korzystanie z leków jest sposobem na radzenie sobie ze stresem lub innymi problemami emocjonalnymi. Dla innych początkowe stosowanie leków byłoby częścią reżimu leczenia, ale z czasem zaczynają oni nadużywać leków, ignorując skutki uboczne i ryzyko dla zdrowia.

Wpływ lekomanii na zdrowie

Zdecydowanie najbardziej niepokojącą kwestią związaną z lekomanią jest wpływ, jaki ma na zdrowie. Bez względu na to, czy leki są przepisane przez lekarza, czy nie, ich długotrwałe i niekontrolowane stosowanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Fizycznie, lekomania może prowadzić do różnego rodzaju problemów, w zależności od rodzaju nadużywanego leku, ale mogą to być problemy z sercem, wątrobą, układem oddechowym, a także chroniczne bóle głowy i nudności.

Psychologicznie, lekomania często wiąże się z zaburzeniami nastroju, w tym depresją i lękiem. Wielu lekomanów doświadcza także zmian w zachowaniu, takich jak wycofanie społeczne, utrata zainteresowania innymi aspektami życia, oraz problemy ze snem i apetytem. Każde z tych skutków ubocznych ma potencjał utrudnić normalne funkcjonowanie i utrzymanie zdrowych relacji z innymi.

Leczenie lekomanii

Kluczowym krokiem w procesie leczenia lekomanii jest uświadomienie sobie problemu i podjęcie decyzji o zmianie. Nie jest to proste; wielu ludzi z uzależnieniem od leków walczy z wyparciem i może potrzebować wsparcia ze strony rodziny, przyjaciół - a przede wszystkim, profesjonalistów. Następnie wymagane jest profesjonalne leczenie, często obejmujące terapię behawioralną skoncentrowaną na pomocy pacjentom w zrozumieniu, dlaczego zaczęli nadużywać leków i jak mogą zidentyfikować i sprostać sytuacjom, które mogą prowadzić do nawrotu.

Istnieje szereg różnych podejść do leczenia lekomanii, które mogą być skuteczne w zależności od konkretnych potrzeb jednostki. Niektóre z nich obejmują terapię indywidualną, grupową, rodzinną i medyczną. Leki mogą również odgrywać kluczową rolę w leczeniu niektórych form lekomanii, zwłaszcza jeśli są one powiązane z innymi schorzeniami psychicznymi, takimi jak depresja lub lęk. Jest jednak ważne, aby leczenie było zawsze dostosowane do potrzeb chorego i monitorowane przez specjalistów w dziedzinie uzależnień.