wtorek, 10 maj 2022 16:56

Czym jest automatyka budynkowa?

napęd do rolet rzymskich napęd do rolet rzymskich pixabay

Miano inteligentnych rozwiązań w obrębie biura, domu czy każdego lokalu użytkowego przylgnęło do sposobów wykorzystania nowoczesnych technologii w celach automatyzacji różnego rodzaju rozwiązań stosowanych w obrębie tych budynków.

Dzięki automatyce budynkowej możemy w dużej mierze ograniczyć koszty użytkowania domu, zwiększyć komfort życia czy jeszcze lepiej zabezpieczyć się przed wtargnięciem do niego osób postronnych. Inteligentny dom czy inteligentne biuro są dziś wyznacznikiem dobrostanu, na który pracujemy całe życie, umożliwiając jednocześnie budowanie oszczędności i bardziej proekologiczne wykorzystanie różnego rodzaju zasobów, z których korzystamy na codzień.

Czy inteligentne rozwiązania są naprawdę takie cool?

Z pewnością tak. Mimo dość wysokich wymagań instalacyjnych, konieczności postawienia na doświadczonego wykonawcę i pojawiających się trudności w czasie montażu całego okablowania i budowy oprogramowania, korzystanie z inteligentnych rozwiązań, które dostarcza automatyka budynkowa jest dziecinnie proste. Zarządzanie poszczególnymi elementami takiej instalacji wymaga jedynie zaznajomienia się z prostą i intuicyjną aplikacją telefoniczną. Z jej obsługą z pewnością poradzą sobie także nastolatkowie, jak i dzieci, które błyskawicznie potrafią zdobywać zdolności posługiwania się telefonicznymi grami i aplikacjami.

Nie tylko dlatego automatyka budynkowa jest tak cool. Z jej pomocą samodzielnie ustalimy nie tylko wysokość temperatury w domu podczas naszej obecności i nieobecności, ale także będziemy zdolni do zarządzania wilgotnością powietrza czy innymi parametrami budynku. W określonej porze dnia i nocy zobaczymy jej działanie na własne oczy, gdy samoczynnie zasłonią się antywłamaniowe rolety lub zapalą czy zgasną światła. Z wykorzystaniem telefonu, który zawsze mamy przecież pod ręką, włączymy zaparzacz do kawy i przygotujemy dom na nasz powrót po długich godzinach spędzonych w pracy. W odpowiednim czasie nagrzejemy wodę do kąpieli, włączymy zraszacze, dzięki którym nasz trawnik i rośliny ogrodowe dostaną dzienną dawkę niezbędnej dla ich życia wody, sprawdzimy stan chloru w przydomowym basenie i będziemy mieli stały podgląd na teren posesji, nawet przebywając setki kilometrów dalej, na jednym z cyklicznych pracowniczych wypadów, delegacji czy szkoleń.

Czy inwestycja w automatykę budynkową jest opłacalna?

Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się instalacją i programowaniem tej domowej i biurowej technologii. Wraz z ich zaistnieniem w branży robi się tłoczno a konkurencja zmusza nawet doświadczonych wykonawców do obniżania ceny i poszukiwania lepszych i tańszych rozwiązań w tym zakresie. Choć instalacja szeroko zakrojonej automatyki w domu jednorodzinnym, biurze czy innym lokalu handlowym, usługowym czy mieszkalnym może sporo kosztować, to przecież decydujemy się na nią, aby podnieść własny komfort życia, lepiej zabezpieczyć swoje mienie, bardziej zadbać o bezpieczeństwo a także o ekologię i zgromadzić wcale niemałe oszczędności podczas użytkowania takiego inteligentnego budynku. Nawet gdy inwestycja w te udogodnienia nie zwróci się w ciągu kilku lat, to z całą pewnością pozwoli podnieść standard życia i użytkowania tak zaprojektowanego budynku. Urządzeniem które może sprawdzić się zarówno w firmie jak i w domu jest np. napęd do rolet rzymskich czy zestaw alarmowy przewodowy. Zastanówmy się zatem, czy w rzeczy samej opłaca nam się nie inwestować w tę technologię i wciąż wykonywać wszelkie prace samodzielnie, bez pomocy nowoczesnych rozwiązań.