To z kolei może skutkować między innymi bardzo poważnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia. Przyjrzyjmy się zatem wspólnie, kiedy warto udać się do lekarza.
Czym jest arytmia?
Na samym początku zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest arytmia. Arytmia serca są to zaburzenia, które objawiają się nieregularną częstotliwością bicia serca. Przyjmuje się, że bezpieczna liczb uderzeń serca na minutę wynosi od 60 do 100. Przyjmuje się, że wyższe lub niższe wartości należy za arytmię, która z kolei może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Do najczęstszych powodów powstawania arytmii należy złe wytwarzanie bodźców oraz problemy z ich przewodzeniem. Obecnie możemy wyróżnić kilka objawów arytmii, do których należą między innymi:
-Uczucie, że nasze serce bije zbyt wolno, lub znacznie szybciej niż na co dzień.
-Problemy z oddychaniem, takie jak między innymi duszności, czy też uczucie dławienia się
-Zasłabniecie lub też utrata przytomności.
-Zaburzenia pamięci lub osobowości takie jak na przykład lęki.
-Zawroty głowy.
Pamiętajmy jednak, że są to objawy, które mogą być spowodowane innymi przyczynami niż arytmia. Aby więc upewnić się co do ich przyczyny, konieczna jest konsultacja z lekarzem, oraz najczęściej wykonanie dodatkowych badań. Czy na arytmię lekarz w Warszawie będzie więc koniecznością – a jeśli nie, to w jakim przypadku należy się do niego udać?
Kiedy warto wybrać się do lekarza?
Przede wszystkim wtedy, kiedy zauważą Państwo wspomniane przez nas wcześniej objawy. W tym należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub kardiologa. Następnie najprawdopodobniej zostaną Państwo skierowani na dodatkowe badania mające na celu po pierwsze wykrycie przyczyn arytmii, po drugie ustalenie toku dalszego jej leczenia.
Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia arytmii sercowej, jest ablacja. Jest to metoda polegająca na usunięciu przyczyn zaburzeń rytmu serca, bez konieczności przeprowadzenia specjalistycznej operacji.
Aby zabieg w pełni się powiódł, konieczne jest precyzyjne określenie miejsca, w którym znajduje się źródło arytmii. Sam zabieg polega na precyzyjnym podawaniu prądu o częstotliwości radiowej. Ma on na celu między innymi odpowiednie rozgrzanie tkanki, a co za tym idzie, usuniecie przyczyny powstania arytmii.
W większości przypadków zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne natomiast przeprowadza się w przypadku, gdy konieczne jest przerwanie arytmii przy użyciu defibrylatora. Należy jednak pamiętać, że ostateczną decyzję o wyborze metody leczenia arytmii podejmuje lekarz prowadzący. Każdy bowiem przypadek jest nieco inny, przez co inna metoda leczenia arytmii może okazać się skuteczniejsza.