piątek, 05 listopad 2021 09:25

Co warto wiedzieć o akupresurze?

mata do akupresury mata do akupresury pixabay

Kiedy pojawia się ból o różnym podłożu, wiele osób szuka rozwiązań, które pomogą na jego złagodzenie.

Jednym ze sposobów jest skorzystanie z akupresury, która znana jest ludzkości od tysięcy lat. Część osób, które ją stosuje uważa, że pomaga ona na wiele różnych dolegliwości, nie tylko bólowych. Czym dokładnie jest akupresura i kiedy warto się na nią zdecydować? Czy warto decydować się również na popularne w ostatnim czasie maty do akupresury?

Czym jest akupresura? Na co może pomóc?

Akupresura, podobnie jak akupunktura, z którą jest często ona mylona wywodzi się z Azji. Znana jest ludzkości już od ponad 7 tysięcy lat. Jest to jeden z elementów tradycyjnej medycyny chińskiej. Polega ona na odpowiednim uciskaniu określonych miejsc, co ma na celu m.in. zmniejszenie bólu. Akupresura ma pomóc według medycyny chińskiej w uwolnieniu i zrównoważeniu energii przepływającej przez ciało. W krajach zachodnich stosowana jest do pobudzania zakończeń nerwowych. Ma to na celu zmniejszenie bólu i poprawę sprawności danego narządu, który jest poddawany akupresurze. Jest wiele dolegliwości, w których stosuje się akupresurę, ale warto wiedzieć, że niekiedy nie jest ona wskazana. Tutaj mówi się głównie o chorobach skórnych. Nie poleca się jej także w przypadku ciąży, chorobach górnych dróg oddechowych, zakrzepicy tętnicy wieńcowej czy nowotworach.

Mata do akupresury – czy warto ją stosować?

Profesjonalne zabiegi z zakresu akupresury można umówić w specjalizujących się w tym gabinetach masażu lub rehabilitacyjnych. Jednak z dobrodziejstwa akupresury można skorzystać także w zaciszu własnego domu. Rozwiązaniem, które to umożliwia jest mata do akupresury. Jest to produkt cieszący się coraz większą popularnością m.in. z uwagi na łatwość jego wykorzystania. Można go też ze sobą wszędzie zabrać.

Mata przypomina swoim kształtem płaską poduszkę (może mieć różne rozmiary), na której powierzchni są umieszczone odpowiednio rozmieszczone kolce. Tego rodzaju matę można stosować np. do masażu stóp poprzez układanie ich w czasie siedzenia na macie. Wówczas pobudzane jest krążenie w kończynach dolnych. Dużo osób korzysta z tego rodzaju mat także przy dolegliwościach związanych z bólami kręgosłupa na różnych jego odcinkach. Masaż odbywa się podczas leżenia na macie. Warto przy tym pamiętać, że przed zastosowaniem takiej maty, warto skonsultować się np. z rehabilitantem lub fizjoterapeutą, który podpowie, w jaki sposób prawidłowo korzystać z tego rodzaju produktu. Podpowie także czy w określonych dolegliwościach faktycznie będzie ona pomocna.