Spis treści:
- Innowacyjna metoda rekonstrukcji piersi
- Rola platformy robotycznej w mikrochirurgii
- Stan pacjentki po operacji
- Skuteczność nowej techniki
Innowacyjna metoda rekonstrukcji piersi
Operacja polegała na obustronnej amputacji piersi oraz jednoczesnej rekonstrukcji metodą prepektoralną. Zabieg przeprowadzono w taki sposób, aby nie naruszyć mięśni piersiowych, co umożliwia naturalniejszy efekt estetyczny. Nowością jest jednoczesne odtworzenie nerwów, co daje pacjentce szansę na odzyskanie czucia. W Stanach Zjednoczonych stosuje się do tego allografty, czyli nerwy pobrane ze spreparowanych zwłok. W Słupsku lekarze wykorzystali nerwy własne pacjentki.
Rola platformy robotycznej w mikrochirurgii
Podczas operacji użyto platformy robotycznej Symani. Jest to zaawansowane narzędzie, które pozwala na precyzyjne zszywanie nerwów w technikach mikrochirurgii i supermikrochirurgii. Dzięki temu rozwiązaniu lekarze mogą skuteczniej radzić sobie z powikłaniami pooperacyjnymi, takimi jak obrzęk chłonny i zaburzenia czucia. Technologia ta staje się standardem w zaawansowanych operacjach rekonstrukcyjnych.
Stan pacjentki po operacji
40-letnia pacjentka została zakwalifikowana do operacji ze względu na obciążenia rodzinne. Nie była wcześniej leczona onkologicznie. Po zabiegu czuje się dobrze. Lekarze będą monitorować jej stan w kolejnych miesiącach. Badania kontrolne odbędą się po miesiącu, trzech oraz sześciu miesiącach.
Skuteczność nowej techniki
Dr Maliszewski podkreślił, że ze względu na nowatorski charakter operacji, trudno określić jej skuteczność. Pierwsze oceny będą możliwe po analizie wyników pacjentki. Odzyskanie czucia zmniejsza ryzyko oparzeń i innych urazów. Metoda ta nie jest jeszcze w pełni refundowana. Jednak rozwój tej techniki może przyczynić się do jej szerszego wdrożenia w przyszłości.
źródło: RMF 24