wtorek, 18 kwiecień 2023 11:24

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

chirurgia stomatologiczna Warszawa chirurgia stomatologiczna Warszawa www.freepik.com

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina, w ramach której wykonywane są zazwyczaj najmniej przyjemne zabiegi dentystyczne, takie jak na przykład ekstrakcje zębów. Z tego powodu, wizyta u lekarza tej specjalizacji, budzi u wielu pacjentów lęk i wiele obaw.

Współczesna chirurgia stawia jednak na leczenie jak najmniej inwazyjne, a przede wszystkim bezbolesne. Dlatego, kiedy istnieją przesłanki ku temu, by udać się do chirurga stomatologa, należy jak najszybciej zarezerwować wizytę u takiego specjalisty. Czym dokładnie się on zajmuje? Podpowiadamy.

Kim jest chirurg stomatolog?

Chirurg stomatolog to lekarz dentysta, który nie tylko ukończył kierunek lekarsko-dentystyczny, ale również specjalizację z zakresu chirurgii stomatologicznej. Posiada on więc rozległą wiedzę nie tylko na temat chorób uzębienia, ale także twarzoczaszki, tkanek miękkich jamy ustnej czy szyi. Z tego powodu specjalizuje się w usuwaniu zmian chorobowych nie tylko jamy ustnej, ale i jej okolic. 

Specjalności tej nie należy mylić z chirurgią szczękową, ponieważ są to dwie zupełnie różne dziedziny. Nie każdy zabieg stomatologiczny może być przeprowadzony przez dentystę bez specjalizacji. Dlatego bywają sytuacje, kiedy pacjent otrzymuje skierowanie do poradni, w której praktykowana jest chirurgia stomatologiczna. Warszawa to jedna z miejscowości, gdzie można znaleźć wielu specjalistów z tej dziedziny.

Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog?

Wśród najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych przez chirurga stomatologa zabiegów można wymienić ekstrakcję zębów, w tym tak zwanych zębów mądrości, czyli ósemek. Specjalista ten zajmuje się jednak usuwaniem nie tylko zębów stałych, ale także mlecznych, a także częściowo lub całkowicie zatrzymanych. Może usunąć również zainfekowany lub uszkodzony korzeń zęba. Leczy też przetoki i ropnie. 

Często wykonywaną procedurą w ramach chirurgii stomatologicznej jest też nacinanie więzadeł lub języka w terapii logopedycznej. Specjalista ten zajmuje się również przygotowaniem pacjenta do leczenia protetycznego, a więc np. usunięciem niektórych zębów czy resekcją korzeni wierzchołka. 

 Lekarz ten wykonuje również zabiegi z zakresu periochirurgii, czyli mające na celu odbudowę uszkodzonych tkanek, a także usunięcie stanów zapalnych. Niektórzy chirurdzy stomatolodzy usuwają również zmiany oraz guzki z jamy ustnej, zarówno o charakterze łagodnym, jak i złośliwym, a nawet leczeniem chirurgicznym chorób ślinianek.

Mimo że wizyta u chirurga stomatologa dla wielu osób jest stresującym wydarzeniem, warto poprosić lekarza o szczegółowe wytłumaczenie tego, jak będzie wyglądał przeprowadzany zabieg, dzięki czemu będziemy spokojniejsi podczas jego wykonywania.