poniedziałek, 13 luty 2023 14:51

Bezpieczeństwo w pracowni protetycznej - wyciąg pyłu to podstawa

Wyciąg protetyczny Wyciąg protetyczny Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Jak sprawić, by pracownia protetyczna stała się miejscem bezpiecznym i sterylnie czystym? Tam, gdzie w powietrzu pełno jest pyłu i opiłków, sprawdzi się wyciąg protetyczny. Na jakiej zasadzie działa i dlaczego warto go nabyć? Już odpowiadamy.

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy protetyka

W pracowni protetycznej wytwarza się bardzo dużo pyłu i brudu. Stanowi to zagrożenie dla zdrowia pracowników, zwiększając ryzyko pylicy bądź innych problemów z układem oddechowym. Same maseczki i przyłbice często nie wystarczają, by zapewnić bezpieczne i komfortowe warunki pracy. Ochronę zdrowia podczas cięcia modeli, używania mas ogniotrwałych i wszelkiego rodzaju gipsów, wywiercania otworów w modelu czy piaskowania stanowi zapewni odpowiedni wyciąg protetyczny. Jego montaż oczyści stanowisko pracy z niebezpiecznych opiłków i wytwarzanego pyłu.

Wyciągi protetyczne chronią nie tylko zdrowie

Podczas prac protetycznych pył osiada nie tylko w układzie oddechowym pracowników. Zagrożone są także urządzenia protetyczne, komputery i smartfony, ponieważ pył dostaje się wgłąb obudowy. Montując wyciąg protetyczny zapewnisz dłuższe życie urządzeniom w laboratorium. To z kolei zapewnia oszczędności i rzadszy serwis sprzętu laboratoryjnego. Wyciąg pyłów oznacza ich miejscową wentylację w miejscu pracy, dzięki czemu nie rozprzestrzeniają się po całej pracowni.

Wybór wyciągu protetycznego

Podstawowe kryterium wyboru stanowią urządzenia, do których wyciąg będzie podłączony. Wyciągi protetyczne takie jak Renfert Silent Compact Cam dedykowane są urządzeniom CAM - frezarkom. Posiadają one komunikację dwukierunkową między odsysaniem a maszyną CAM, a także kabel sieciowy w zestawie. Na stanowisku prac akrylowych do mikrosilnika protetycznego lepiej jest podłączyć cichy wyciąg Renfert Silent Compact. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę?

Konkretne modele wyciągów protetycznych dostosowane są do ilości zaopatrywanych podłączeń. Zanim więc zakupimy swój egzemplarz wyciągu pyłów, sprawdźmy, ile połączeń będzie potrzebnych. Każde stanowisko może działać niezależnie, dzięki osobnemu podłączeniu. Istotny parametr to, oprócz poboru mocy i przepływu powietrza, także poziom glośności. Zwykle w pracowni protetycznej i tak panuje już wysoki poziom hałasu - nie ma potrzeby dokładać jeszcze jednego głośnego sprzętu.

Wybrać system z workami czy bez?

Wyciągi protetyczne działają w gruncie rzeczy podobnie do odkurzaczy. Większość posiada worki, do których wyciągany jest cały pył. Tak jak w przypadku odkurzacza, należy je regularnie wymieniać, by zapenić efektywne działanie wyciągu. Działanie części wyciągów protetycznych opiera się o system bezworkowy. Cały pył przechodzi w takim urządzeniu przez filtr, który jest też automatycznie czyszczony. Z pewnością bezworkowe wyciągi są wygodniejsze, jednak wielu wybiera bardziej ekonomiczną wersję - wyciąg protetyczny workowy.

Wyciągi protetyczne sprawdzonych producentów

Wyciąg protetyczny należy do urządzeń, od których zależy zdrowie i komfort pracy protetyka. Kompaktowe produkty marki Omec odsysają pył z miejsca pracy w tempie 42 litrów na sekundę, a ważą niecałe 8 kg. Wyciągi produkcji Renfert to droższe, bezworkowe urządzenia, z płynną regulacją mocy i o zmniejszonym poziomie hałasu. Wśród produktów tej marki znajdziesz wyciągi protetyczne jedno-, dwu- i wielostanowiskowe. Za to mobilny sprzęt marki REITEL można dowolnie transportować dzięki wbudowanemu wózkowi. Wyciąg pyłu Dusty Zirkon zasysa kurz i opiłki z niemal stuprocentową skutecznością. Każdy z naszych wyciągów obejmuje gwarancja bezawaryjnej pracy.