piątek, 02 październik 2020 07:53

Zespół jelita nadwrażliwego - przyczyny, objawy, leczenie

Zespół jelita wrażliwego Zespół jelita wrażliwego

Zespół jelita nadwrażliwego to poważne schorzenie, które coraz częściej pojawia się u Polaków. Jego objawy są dość nietypowe i można je pomylić z innymi chorobami. Przyczyny choroby nie są do końca znane. Aby zdiagnozować chorobę, należy wykonać szereg badań laboratoryjnych, takich jak: morfologia, stężenie CRP. Jakie objawy powinny nas zaalarmować i kiedy udać się do lekarza?

 

  1. Zespół jelita drażliwego - Co to jest i jakie są przyczyny?
  2. Jak często występuje zespół jelita drażliwego?
  3. Jak się objawia zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego - Co to jest i jakie są przyczyny?

Zespół jelita nadwrażliwego (przeczytaj więcej o zespole jelita drażliwego w artykule: https://diag.pl/pacjent/zespol-jelita-drazliwego-czym-sie-objawia-ta-uciazliwa-choroba/) to przewlekłe schorzenie jelita grubego oraz cienkiego. Najważniejsze objawy nasilają się, gdy człowiek jest zmęczony lub musi zmierzyć się z różnymi stresującymi sytuacjami. Dlatego ciężko jest zdiagnozować to schorzenie. Dodatkowo część objawów zbliżona jest do zwykłego zatrucia pokarmowego. Jednak w przypadku jelita nadwrażliwego stany zapalne mogą utrzymywać się przez bardzo długi czas, co znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. 

Czy schorzenie to da się leczyć? Bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Z codziennego menu należy wyłączyć produkty glutenowe, ograniczyć fruktozę, sacharozę oraz laktozę. Dodatkowo należy zrezygnować z używek, takich jak alkohol. Zdrowa dieta w znaczny sposób łagodzi uciążliwe objawy zespołu jelita nadwrażliwego. W niektórych przypadkach konieczne będzie wprowadzenie leczenia farmakologicznego, oczywiście za zgodą lekarza. Warto zaznaczyć, że jeśli podejrzewamy u siebie schorzenie, trzeba się dość szybko udać do lekarza. Przede wszystkim leczenie musi przebiegać pod kontrolą specjalisty. Zła dieta oraz przyjmowanie nieodpowiednich leków oraz suplementów diety mogą zaostrzyć objawy choroby. 

Jak często występuje zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita nadwrażliwego pojawia się coraz częściej. Lekarze potwierdzają, że coraz więcej osób w przedziale 25 - 35 lat boryka się z tym problemem. Prawdopodobnie jest to związane z pojawianiem się stresujących sytuacji, np. związanych z pracą. Przepracowany organizm oraz niezdrowa i przetworzona żywność szybko odbija się na stanie zdrowia. Choroba może pojawić się w każdym wieku: zarówno u osób starszych, jak i u młodzieży szkolnej. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować przewlekłych i częstych bóli brzucha. Najnowsze badania pokazują, że kobiety chorują 2 razy częściej niż mężczyźni. około 20% przypadków zachorowania pojawia się u osób dorosłych. 

Jak się objawia zespół jelita drażliwego?

Objawy zespołu jelita nadwrażliwego są trudne do rozpoznania, ponieważ można je pomylić z innymi schorzeniami pokarmowymi. Do najczęstszych objawów należą między innymi:

  • częsty, bardzo uciążliwy ból brzucha regularnie pojawiający się w stresowych sytuacjach umiejscowiony w podbrzuszu oraz lewej dolnej części,
  • biegunka, 
  • zaparcia, 
  • nieregularny rytm wypróżnień,
  • nietolerancje pokarmowe.

Ból najczęściej jest ostry i kurczowy. Charakterystyczne jest to, że praktycznie nigdy nie występuje w nocy. W przypadku chronicznego bólu podaje się preparaty łagodzące objawy. Często pomocny okazuje się naturalny olejek miętowy, jednak należy go przyjmować jedynie po konsultacji z lekarzem-gastrologiem. Ignorowanie wyżej wymienionych objawów sprawia, że choroba przybiera bardziej zaostrzoną formę. Dlatego tak ważna jest szybka wizyta u lekarza. Z reguły pierwszym kontaktem jest internista, który może zlecić badania oraz wypisać skierowanie do gastrologa.