wtorek, 25 sierpień 2020 18:39

Czym są grudki perliste i jak się je usuwa?

usuwanie grudek perlistych usuwanie grudek perlistych

Zmiany na narządach płciowych często wywołują uczucie niepokoju. Pojawiające się krostki, grudki i wydzieliny nie napawają optymizmem. Czy jednak zawsze trzeba się ich bać? Grudki perliste to niegroźne zmiany zlokalizowane na prąciu. Czym są i jak się je leczy? Przeczytaj.

 

Grudki perliste - czym są i co je wywołuje?

Grudki perliste są nazywane grudkami perlistymi prącia. Są dość powszechną przypadłością, gdyż występują u 10-12% męskiej populacji. Najczęściej pojawiają się między 20 a 30 rokiem życia, chociaż bywa i tak, że utworzą się u młodszych mężczyzn lub u tych po 50 roku życia. 

Jak wyglądają grudki perliste? Mają one zwykle mniej niż 1 mm średnicy. Charakteryzuje je biały, cielisty lub perłowy kolor (stąd też wzięła się ich nazwa). Przypominają nieco kaszkę lub drobną wysypkę. 

Grudki perliste występują na koronie prącia oraz w rowku zażołędnym, czyli we wgłębieniu, które znajduje się między żołędzią a trzonem prącia. 

Przyczyna powstawania grudek perlistych nie jest znana. Do tej pory uznaje się je za fizjologiczny twór nabłonka prącia. Nie są to zmiany, których należy się obawiać - nie są one nowotworowe, nie noszą cech choroby wenerycznej i nie można się nimi zarazić poprzez kontakty seksualne. 

Warto wyjaśnić, że grudki perliste dotyczą tylko i wyłącznie męskiej populacji. U kobiet nie występują. 

Usuwanie grudek perlistych - jakimi sposobami?

Mimo że grudki perliste nie są zmianami chorobowymi, mogą powodować pewnego rodzaju dyskomfort. Podczas ejakulacji lubią się powiększać. W miejscach, w których występują, może gromadzić się więcej mastki, czyli białej wydzieliny znajdującej się pod napletkiem.

Mężczyźni, którzy zaobserwują u siebie grudki perliste, powinni szczególną uwagę poświęcić higienie okolic intymnych (pozwoli to utrzymać je w czystości i świeżości). 

Jak usunąć grudki perliste? Na pewno nie należy ich pocierać i zdrapywać. To nie są zmiany, których można pozbyć się w ten sposób. Nie warto też stosować domowych sposobów i „cudownych” preparatów.  

Sposób usuwania grudek perlistych dobiera lekarz. Najbardziej popularną metodą jest zastosowanie plazmy lub lasera CO2. Lekarz nakłada na zmienione miejsca krem znieczulający i za pomocą cienkiej wiązki plazmy medycznej „wypala” grudki. Zabieg jest bezbolesny, pozostaje po nim tylko lekki obrzęk i drobne „strupki”. Jest to prosty, szybki i skuteczny sposób, dzięki któremu nie pozostaną blizny. Ta metoda usuwania grudek perlistych jest także całkowicie bezpieczna, ponieważ nie narusza okolicznych tkanek. 

Kolejne sposoby usuwania grudek perlistych to:

  • interwencja chirurgiczna - zmiany usuwa się poprzez ich wycięcie ostrzem (niestety istnieje ryzyko ich nawrotu oraz pozostania blizn),
  • elektrodesykacja - grudki perliste usuwa się przy użyciu prądu o wysokiej częstotliwości (polega to na przypalaniu zmian, które dzięki tej metodzie zanikają),
  • krioterapia - polega ona na zastosowaniu ciekłego azotu i wymrażaniu zmian (niska temperatura powoduje ich złuszczanie).

Grudki perliste są zmianami fizjologicznymi, nie świadczą jednak ani o chorobie wenerycznej, ani nie powodują powikłań. Stanowią raczej problem natury estetycznej. Zanim podejmie się decyzje o zabiegu ich usunięcia, warto pokazać je dermatologowi. Lekarz oceni, czy zmiana jest faktycznie niegroźna, natomiast urolog dobierze odpowiednią metodę, która umożliwi pozbycie się ich. 

Dowiedz się więcej na stronie : https://best-med.pl/urologia/