Wydrukuj tę stronę
sobota, 03 wrzesień 2022 14:43

Rwa kulszowa – co to takiego? Jakie są objawy i jak leczy się tę dolegliwość?

Rwa kulszowa Rwa kulszowa pixabay

Rwa kulszowa to jedno z częściej występujących schorzeń o silnym charakterze bólowym.

 

Osoby, które na nią cierpią, często zwracają uwagę na to, że ból jest nie do wytrzymania i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ale czym właściwie jest rwa kulszowa i jakie są przyczyny oraz objawy tego schorzenia? W jaki sposób można sobie poradzić z rwą kulszową? Jakie są metody jej leczenia?

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to określenie używane jest przy silnych dolegliwościach bólowych związanych z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Ból ten promieniuje do niższych partii kręgosłupa poprzez pośladek i udo, aż do stopy. Związane jest to z uciskiem na nerw kulszowy, który jest jednym z największych nerwów w całym ciele. W związku z tym mogą pojawić się nie tylko dolegliwości bólowe, ale także neurologiczne np. zaburzenia czucia i kontroli nad ciałem, a także osłabienie mięśni. Kiedy już dojdzie do rwy kulszowej, często bardzo trudno jest jej się pozbyć. Jednym z pierwszych kroków jest podanie silnych leków przeciwbólowych, a także blokerów. Warto jednak też pamiętać o tym, że bólu można pozbyć się, korzystając z odpowiednio dobranej formy rehabilitacji i fizjoterapii, o czym przeczytasz więcej poniżej.

Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy rwy kulszowej?

Jako główne przyczyny rwy kulszowej wymienia się przede wszystkim zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, a także stany zapalne tkanek, które otaczają nerw kulszowy. Dodatkowo wskazuje się, że przyczyną może być także zapalenie nerwu kulszowego i jego dyskopatia.

Objawy tej dolegliwości to przede wszystkim silny ból mogący promieniować od odcinka lędźwiowego, aż po stopę. Ból może dotyczyć jednej lub obu nóg. Obok dolegliwości bólowych mogą pojawiać się także objawy neurologiczne, o których wspomniano wyżej. Co istotne, ból może pojawić się nagle, np. wyniku ucisku na nerw w związku z urazem. Może też stopniowo narastać.

W jaki sposób leczy się rwę kulszową?

Jedną z pierwszych rzeczy, które robi osoba cierpiąca na rwę kulszową jest zażycie środków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty i odpoczynek. Jeśli stan się nie poprawia, zazwyczaj udaje się do lekarza. Ten zaleca dalszą terapię. Dużą pomocą w leczeniu rwy kulszowej może okazać się odpowiednio dobrana fizjoterapia. Wśród rozwiązań, które dostępne są w gabinetach rehabilitacyjnych i fizykoterapii najczęściej w takim przypadku zaleca się odpowiednio dobrane ćwiczenia, masaże tkanek głębokich i terapię manualną. Można też skorzystać z różnorodnych zabiegów jak np. wykonywanych przy użyciu urządzenia Salus Talent czy lasera wysokoenergetycznego. Inne zabiegi, które mogą pomóc w takiej sytuacji to także laser punktowy, pole magnetyczne czy elektroterapia. Powinny one być dobrane przez specjalistę po przeprowadzeniu rozmowy z osobą mającą problemy z bólem. Również specjalista z danej dziedziny powinien je wykonywać. Dzięki temu ma się pewność, że zabiegi będą odpowiednio przeprowadzone, w bezpieczny dla pacjenta sposób.