wtorek, 07 maj 2024 10:35

Sebum - naturalny obrońca skóry

pielęgnacja skóry pielęgnacja skóry fot: pixabay

W ostatnich czasach, coraz częściej tematem rozważań, staje się sebum - naturalna substancja ochronna skóry, znana również jako łój skórny. Jego właściwości i rola w zachowaniu zdrowia skóry są bardzo istotne, ale nadmiar tej substancji, może prowadzić do różnorodnych problemów dermatologicznych. Dowiedz się, czym dokładnie jest sebum, jakie pełni funkcje i jak można regulować jego poziom, aby zapewnić skórze optymalne warunki.

Rola sebum w ochronie skóry

Sebum jest oleistą substancją, produkowaną przez gruczoły łojowe, znajdujące się w skórze. Jego główną funkcją, jest ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, bakterie oraz różnego rodzaju urazy. Sebum, tworzy na powierzchni skóry barierę, która zapobiega utracie wilgoci oraz wspiera utrzymanie odpowiedniego pH skóry. Jest ono niezbędne również, do przystosowania skóry do zmian temperatur.

Główne obszary występowania i skład sebum

Sebum, jest obecne na większości powierzchni ciała, z wyjątkiem wewnętrznych stron dłoni i stóp. Najwięcej łojotoku obserwuje się na głowie, plecach, klatce piersiowej oraz twarzy. Skład sebum, to głównie mieszanka lipidów takich jak woski, glicerydy, cholesterol, skwalen i inne substancje. Warto zaznaczyć, że jego produkcja i skład mogą się różnić w zależności od wielu czynników, w tym pory roku, diety czy hormonalnej aktywności organizmu.

Regulacja wydzielania sebum

Produkcja sebum, jest regulowana przez hormony, głównie przez progesteron i estrogen, które hamują pracę gruczołów łojowych, oraz przez testosteron, który ją wzmacnia. Zmiany w poziomie sebum są też zauważalne w różnych okresach życia - zwiększa się on zaraz po narodzinach, następnie w okresie dojrzewania, ponownie rośnie wokół 25. roku życia, by zmniejszyć się po 40. roku życia i zniknąć całkowicie po menopauzie u kobiet.

Problemy związane z nadmiarem sebum

Nadmierne wydzielanie sebum, może prowadzić do trądziku, tłustej cery, przetłuszczania się skóry na głowie i innych problemów dermatologicznych. Aby sprawdzić, czy występuje problem z nadprodukcją sebum, można przeprowadzić prosty test: umyć twarz letnią wodą, osuszyć i odczekać pół godziny. Lepkie miejsca na skórze, mogą wskazywać na nadmiar sebum.

Metody walki z nadmiarem sebum

Istnieje kilka metod, regulacji poziomu sebum. Można używać bibułek matujących, specjalnych maseczek, unikać kosmetyków zawierających alkohol i zbyt częstego stosowania matujących produktów jak pudry. Ważne jest także, używanie kremów nawilżających, mycie twarzy letnią wodą i stosowanie peelingu enzymatycznego. Od wewnątrz pomocne będzie odpowiednie nawodnienie organizmu, ograniczenie spożycia soli, cukrów i tłustych potraw oraz suplementacja witamin z grupy B.

Sebum, mimo że jest kluczowym elementem w ochronie skóry, w nadmiarze może powodować szereg problemów. Dlatego, tak ważne jest zrozumienie, jak funkcjonuje i jak można skutecznie regulować jego poziom. Regularna pielęgnacja, właściwa dieta i zdrowy tryb życia to podstawowe kroki, które pomogą utrzymać skórę w doskonałej kondycji i uniknąć problemów związanych z nadmiernym wydzielaniem sebum.