Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 27 luty 2023 16:24

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Na czym polegają te badania?

koszt tomografii komputerowej głowy w Poznaniu koszt tomografii komputerowej głowy w Poznaniu

Tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI) to różne techniki obrazowania stosowane w medycynie w celu diagnozowania chorób i urazów. Zarówno tomograf jak i rezonans są niezastąpione w profilaktyce m.in. chorób neurologicznych czy nowotworowych. W artykule sprawdzimy zatem, co jeszcze warto wiedzieć o obu badaniach. 

 

PPdiagnostyka - prywatna pracownia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w Poznaniu

PPdiagnostyka - prywatna pracownia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w Poznaniu

 

Badanie tomografem komputerowym

Tomografia komputerowa (TK) wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, ale w przeciwieństwie do badania rentgenowskiego, w którym pacjent leży na płaskiej powierzchni, pacjent w przypadku TK leży na stole, który jest przesuwany przez pierścień rentgenowski. W wyniku tego, detektory rejestrują wiele obrazów, które są przetwarzane komputerowo i przedstawiają wizualizację ciała w postaci przekrojów poprzecznych.

PPdiagnostyka Poznań tomografia komputerowa

PPdiagnostyka Poznań tomografia komputerowa

Jaki jest koszt tego typu badania? Mogą Państwo skorzystać bezpłatnie z usług NFZ, ale średni czas oczekiwania wynosi nawet kilka miesięcy. Natomiast cenę badania tomografem prywatnie określić można na podstawie cennika konkretnej placówki - np. koszt tomografii komputerowej głowy w Poznaniu to 400 zł, tomografia komputerowa klatki piersiowej to 450 zł. 

PPDiagnostyka Poznań - pracownia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego

PPDiagnostyka Poznań - pracownia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego

TK jest wykorzystywana do diagnozowania zmian wewnątrz jamy brzusznej, miednicy, klatki piersiowej i innych obszarów ciała. Ponieważ w trakcie badania wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, do jego wykonania konieczne jest skierowanie od lekarza.

Rezonans magnetyczny: Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny (MRI) wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe, aby uzyskać obrazy ciała. Pacjent leży na stole, który jest przesuwany do tunelu MRI. Pole magnetyczne wywołuje w ciele pacjenta reakcję atomów wodoru, a te reakcje są rejestrowane przez detektory i przetwarzane przez komputer, co pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu ciała. MRI jest stosowana w diagnostyce chorób układu nerwowego, mięśniowo-szkieletowego, a także chorób serca i naczyń krwionośnych. Procedura związana z badaniem jest bezinwazyjna i komfortowa dla pacjenta. Ubranie nie powinno mieć metalowych elementów. Ewentualne urządzenia medyczne obecne w ciele pacjenta takie jak np. rozrusznik serca, pompa insulinowa, śruby ortopedyczne czy implanty mogą (ale nie muszą) być przeciwskazaniem do wykonania badania - każdy tego typu element posiada stosowny stosowny certyfikat zawierający odpowiednie informacje o materiałach, z jakich został wykonany - szczegóły należy skonsultować przed badaniem z lekarzem lub personelem placówki. 

PPdiagnostyka - prywatna pracownia obrazowa w Poznaniu

PPdiagnostyka - prywatna pracownia obrazowa w Poznaniu

Podsumowując - TK dostarcza obraz przekrojowy, a MRI umożliwia uzyskanie trójwymiarowego obrazu ciała. Każda z tych technik ma swoje zastosowania i może być stosowana w zależności od potrzeb diagnostycznych. Przed planowanym badaniem warto zajrzeć na stronę kliniki, z której usług chcą Państwo korzystać i przeczytać wszystkie informacje, wystarczy wpisać rodzaj badania i lokalizację np. rezonans magnetyczny Poznań