Wydrukuj tę stronę
sobota, 17 grudzień 2022 14:41

Opatrunki - popularne rodzaje oraz zastosowanie

Opatrunki, plastry, kompresy Opatrunki, plastry, kompresy Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Opatrunki to środki pierwszej potrzeby w każdej apteczce. Zarówno w domu, jak i w pracy bywają czasem konieczne i w takich chwilach warto mieć je pod ręką.

Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jakie są popularne typu opatrunków i kiedy warto z nich korzystać! 

  1. Jakie są rodzaje opatrunków dostępnych na rynku?
  2. Czym charakteryzują się opatrunki specjalistyczne?
  3. Jakie opatrunki warto mieć w domowej apteczce?
  4. Które opatrunki są najbardziej skuteczne przy powierzchownych ranach?

Opatrunki dostępne obecnie na rynku charakteryzują się wysoką skutecznością, możliwością dodatkowe wpływania na proces gojenia się rany, a także np. na rozwój bakterii. Nowoczesne technologie zapewniają wygodę oraz bezpieczeństwo nie tylko w warunkach szpitalnych, ale również w domu. 

Jakie są rodzaje opatrunków dostępnych na rynku?

Nowoczesne środki do opatrywania ran to szereg bardzo skutecznych produktów o różnorodnym działaniu. Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie, poznaj kilka najważniejszych typów! 

Przede wszystkim opatrunek hydrożelowy. To bardzo pomocny środek chłodzący i nawilżający. Może być stosowany zarówno na rany suche, jak sączące się. Świetnie sprawdza się na ruchomych obszarach skóry. Pozwala na stałe monitorowanie stanu rany, a także dba o wchłanianie wilgoci. 

Opatrunek absorpcyjny to doskonałe rozwiązanie w przypadku ran z dużym wysiękiem. Dba o ich czystość oraz zapewnia optymalne środowisko do gojenia. Często bywa stosowany po zabiegach operacyjnych. 

Natomiast opatrunki alginianowe zmieniają swoją strukturę w kontakcie z wydzieliną z rany. Dzięki temu nie tylko zapewniają odpowiednie środowisko do gojenia, ale również pomagają oczyścić zakażoną ranę. Dobrze sprawdzają się w ranach przewlekłych.   

Opatrunki foliowe charakteryzują się przede wszystkim transparentnością. W żaden sposób nie ograniczają procesu monitorowania gojenia. Świetnie zabezpieczają ranę przed zabrudzenie oraz wodą. Jednocześnie z łatwością przepuszczają powietrze. Mogą być stosowane po operacji lub wykonaniu tatuażu. 

Czym charakteryzują się opatrunki specjalistyczne?

Kompresy specjalistyczne charakteryzują się szeregiem właściwości, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na proces gojenia się rany. 

Tradycyjny opatrunek ma za zadanie przede wszystkim zabezpieczyć urażone miejsce. Jednak rolą nowoczesnych środków może być także utrzymanie odpowiedniego środowiska, zahamowanie rozwoju bakterii lub wchłonięcie wysięku. 

Jakie opatrunki warto mieć w domowej apteczce?

Opatrunki, plastry, kompresy - w domowej apteczce trzeba mieć ich zapas. Zwłaszcza w przypadku posiadania małych dzieci lub zapalonych sportowców. 

Wilgotne środowisko, działanie antybakteryjne lub środek, który pozwala na bezbolesną zmianę opatrunku, mają ogromny wpływ na tempo oraz komfort leczenia ran lub oparzeń. Niezależnie od przyczyny urazu lub wieku pacjenta, warto o to dbać. 

W domowej apteczce warto zadbać przede wszystkim o opatrunki hydrożelowe. Można stosować je na drobne rany i oparzenia, które mogą spotkać każdego. W przypadku  opatrunków do stosowania na trudno gojące się rany lub te pooperacyjne lekarze konsultujący poszczególne przypadki z pewnością zalecą odpowiednie środki zaradcze. 

Które opatrunki są najbardziej skuteczne przy powierzchownych ranach? 

Plastry wspomagające proces gojenia mają za zadanie przede wszystkim zahamować rozwój bakterii oraz utrzymać odpowiednio wilgotne środowisko. Doskonałym wyborem są opatrunki hydrokoloidowi oraz hydrożelowe. Do zabezpieczenia można użyć także opatrunków jałowych.