Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 01 maj 2023 08:24

Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową

Leczenie ostrogi piętowej Leczenie ostrogi piętowej Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Ostrogi piętowe to pojęcie, które staje nam się bliskie, dopiero w razie dolegliwości, gdy pojawia się ból w okolicy stopy. Gdy potrzebne jest leczenie, szukamy efektywnej terapii. W przypadku ostróg piętowych i innych schorzeń, skuteczną metodą leczenia jest zabieg fali uderzeniowej. Czym dokładnie jest fala uderzeniowa? Jak wygląda zabieg i terapia falą uderzeniową? W co można „uderzyć” falą uderzeniową? 

 

Ostroga piętowa – co to, przyczyny, objawy

Ostroga piętowa to inaczej zapalenie rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno to pasmo tkanki łącznej, która biegnie od guza kości piętowej aż do nasady palców. Odpowiada ono za zapewnienie stopie sprężystości, pozwala zachować stopie odpowiedni kształt i uniemożliwia spłaszczenie w obrębie łuku sklepienia podłużnego. Same ostrogi piętowe oznaczają zatem efekt zmian zwyrodnieniowych, w wyniku których pojawia się narośl kostna, będąca źródłem dolegliwości bólowych.

Ostrogi piętowej możemy się nabawić w wyniku urazów, przeciążeń, a także długotrwałemu przebywaniu w pozycji siedzącej, noszenia złego obuwia, otyłości i nadwagi, zmian zwyrodnieniowych zachodzących u osób starszych, uprawiania sportów, które bardzo angażują nasze stopy np. bieganie czy tenis.

Objawami ostrogi piętowej to przede wszystkim ból pięty przy chodzeniu (punktowy lub całej stopy), pojawiający się potem także przy leżeniu i siedzeniu, prowadzący nieraz do utykania, uniemożliwiający chodzenie na palcach czy założenie butów. Ból ten zwykle jest kłujący i palący.

W leczeniu ostrogi piętowej zwykle wykorzystuje się farmakologię w postaci zastrzyków z glikokortykosteroidów oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne w maści. Można się także wspomóc wkładkami ortopedycznymi, które zwiększą komfort chodzenia, złagodzą wstrząsy i zniwelują nadmierne napięcia mięśniowe tkanek.

Niezwykle ważne są także zabiegi fizykoterapeutyczne, obejmujące jonoforezę, ultradźwięki, pole magnetyczne, masaże czy ćwiczenia rozciągające. Czasami ulgę mogą przynieść też okłady z lodu lub borowinowe. Jednym z bardziej efektywnych sposobów jest jednak leczenie falą uderzeniową.

Fale uderzeniowe – czym są, zalety

W przypadku fali uderzeniowej mówimy o fali akustycznej, czyli fali gwałtownego wzrostu ciśnienia, która jest skierowana w obszar bólu. Zabiegi falą uderzeniową wykonywane są co 5-7 dni, jeśli falę uderzeniową wykonuje się radialnie lub co 3-4 dni przy fali skupionej.

Terapia z wykorzystaniem fali uderzeniowej to zabieg fizykoterapeutyczny, działający przeciwbólowo, przeciwzapalnie, poprawiający miejscową cyrkulację krwi, dzięki czemu tkanki pozostają bardziej odżywione. Fala uderzeniowa powoduje też wzrost naturalnego kolagenu, czyli budulca tkanek miękkich, odpowiadający za szybszą regenerację tkanek. Dodatkowo, dzięki fali uderzeniowej stymulowany jest metabolizm, zmniejsza się napięcie mięśni a zwapniałe fibroblasty są rozpuszczane.

Dodatkowymi korzyściami z zabiegu fali uderzeniowej jest krótki czas terapii, brak efektów ubocznych, bezpieczeństwo zabiegu, przywrócenie sprawności ruchowej. Ponadto terapia wpływa na wzrost wytrzymałości kości, zmniejsza zmiany skórne (blizny, rozstępy), rozluźnia mięśnie likwiduje też zwapnienia, narosty i zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze.

Jak wygląda zabieg falą uderzeniową?

Sam zabieg wymaga użycia urządzenia, które skutkuje okresowymi i gwałtownymi wzrostami ciśnienia w czasie mniejszym niż 10ns, a potem powoduje spadek wartości do 10 μs.

Oczywiście, najpierw czeka nas wywiad lekarski, analiza wyników badań obrazowych i ocena palpacyjna miejsca urazu. Następnie lekarz zweryfikuje parametry urządzenia, pokryje je żelem do zabiegu, podczas którego przyłoży końcówkę urządzenia do ciała.

Terapia falami uderzeniowymi - zastosowanie fali uderzeniowej i przeciwwskazania

W naszym centrum rehabilitacji, z powodzeniem możesz leczyć m.in. zapalenie ścięgna, bóle barków czy innych części ciała.

Fala uderzeniowa przydaje się nie tylko w leczeniu ostrogi piętowej, ale także takich schorzeń jak zapalenie ścięgna Achillesa, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka, ból bioder, naciągnięcie mięśni, stany pourazowe, entezopatia przewlekła, tendopatia, uszkodzenie stożka rotatorów, haluksy, zapalenie struktur ścięgnistych, zrost kostny, przykurcz Dupuytrena, zespół mięśnia gruszkowatego, krwiaki śródmięśniowe.

Mimo wielu korzyści, istnieją jednak pewne przeciwwskazania do zabiegu fali uderzeniowej. Należą do nich ciąża, choroby zakaźne, choroba nowotworowa, schorzenia o gwałtownym przebiegu, rozrusznik serca, brak końca okresu wzrostu kości u dzieci.

Ostrożność powinni zachować pacjenci, u których występują zaburzenia krzepliwości krwi i osoby po zawale serca, a także osoby świeżo po urazach, w których pojawił się krwiak.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat fali uderzeniowej lub dowiedzieć się jaka jest fala uderzeniowa cena Warszawa to zapraszamy na naszą stronę.