Wydrukuj tę stronę
czwartek, 20 październik 2022 12:22

Kto wynalazł dermatoskop i do czego on służy?

Dermatoskopy Heine Dermatoskopy Heine pixabay

Dermatoskopy są obecnie szeroko wykorzystywane w diagnozowaniu chorób skóry. Może jednak dziwić fakt, iż urządzenie to zostało wynalezione dopiero pod koniec XX wieku, dziś natomiast dermatolodzy nie wyobrażają sobie bez nieco pracy. Jak działa dermatoskop i jak przebiega badanie z jego użyciem?

 

Kto wynalazł dermatoskop?

Dermatoskop to urządzenie, służące do diagnostyki zmian skórnych. Wydaje się, że jest to coś, co w medycynie stosowane było przed laty, jednak okazuje się, że pierwsze dermatoskop został wynaleziony dopiero pod koniec XX wieku, a dokładnie w 1989 roku. Były to dermatoskopy Heine, których budowa charakteryzowała się prostotą, jednocześnie dając odpowiednie powiększenie i oświetlenie. Było to bardzo istotne w kontekście diagnozowania zmian skórnych. Wynalazcą pierwszego dermatoskopu był Helmut Heine, który wraz z żoną udał się do lekarza, zaniepokojony osobliwą zmianą na ciele. Lekarz stwierdził, że nie należy się nią przejmować, jednak nie wykonał uprzednio specjalistycznego badania. Nie zrobił tego, gdyż nie dysponował odpowiednim sprzętem, właśnie w postaci dermatoskopu.

Zastosowanie dermatoskopu we współczesnej dermatologii

Dermatoskopy Heine to urządzenia, który zna każdy dermatolog. Służą one przede wszystkim do oglądania zmian skórnych w odpowiednim powiększeniu, mając do dyspozycji także właściwe oświetlenie. Za ich pomocą można rozpoznać między innymi:

  • czerniaka złośliwego,

  • naczyniaka,

  • brodawkę łojotokową,

  • zmiany o charakterze krwotocznym,

  • znamię barwnikowe,

  • znamię błękitne.

Dermatoskop służy do oceny zmian, które niedawno pojawiły się na skórze pacjenta, wymagają stałej obserwacji bądź w ostatnim czasie zmieniły swój kształt.

Jak wygląda badanie dermatoskopem?

Obecnie w każdym gabinecie dermatologicznym dostępny jest dermatoskop. Badanie z jego użyciem może przeprowadzić specjalista z zakresu dermatologii, lecz czasami posiłkuje się nim także lekarz rodzinny, wstępnie oceniają zmianę na skórze. Samo badanie jest bezbolesne i nie wymaga przygotowań ze strony pacjenta. Lekarz przy pomocy dermatoskopu ogląda zmianę, może ją również delikatnie ucisnąć palcami. Najczęściej już same oględziny pozwalają postawić diagnozę, jednak w przypadku podejrzenia nowotworu czy innej, poważniejszej choroby, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, na przykład biopsji. Dermatoskopy nie dają więc jednoznacznej odpowiedzi w każdym przypadku- interpretacja uzyskanych wyników wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego leży w kompetencji lekarza dermatologa.