Wydrukuj tę stronę
czwartek, 12 styczeń 2023 13:51

Psychoterapia dla samotnych i nie tylko - kiedy się na nią zdecydować?

Terapia dla samotnych Terapia dla samotnych Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Samotność jest problemem dotyczącym wielu osób w praktycznie każdej grupie wiekowej. Często czujemy się odrzuceni czy nie rozumiani, a brak reakcji z naszej strony tylko pogłębi nasz stan. Kiedy warto zapukać do gabinetu psychologa?

 

  1. Grupa terapeutyczna, a terapia indywidualna - na czym polegają różnice i zastosowanie?
  2. Terapia dla samotnych - na czym się skupia?
  3. Dlaczego rozmowa z psychologiem jest ważna dla osób samotnych?
  4. Na co zwrócić uwagę szukając pomocy psychologicznej?

Grupa terapeutyczna, a terapia indywidualna - na czym polegają różnice i zastosowanie?

W życiu każdego człowieka czasem pojawiają się trudności, z którymi ciężko jest nam sobie poradzić. W takiej sytuacji warto sięgać po pomoc, zarówno wśród bliskich nam osób, jak i tę w wydaniu specjalistycznym. Zależnie od naszych potrzeb oraz natury problemu możemy potrzebować różnego podejścia, aby sobie z nimi poradzić. Do najpowszechniejszych sposobów pracy z psychologiem zaliczamy kolejno:

  • terapię indywidualną, gdzie spotykamy się ze specjalistą sam na sam, opowiadamy o trudnościach, z którymi nie możemy samodzielnie sobie poradzić, a następnie wspólnie szukamy rozwiązania i staramy się wdrożyć je w życie. Taka forma terapii jest polecana w przypadku bardzo osobistych problemów, które głęboko nas dotykają, a także w przypadku, gdy nie czujemy się na siłach wchodzić w interakcję z większą ilością osób;
  • terapię grupową, gdzie spotykamy się nie tylko z terapeutą, ale także innymi osobami borykającymi się z podobnymi problemami. W ten sposób możemy nie tylko otworzyć się na innych, ale także uczyć poprzez odkrywanie ich doświadczeń i nawzajem pomagać sobie w osiągnięciu interesującego nas celu. Jest to także dobry sposób dla samotnych osób, które chciałyby wyjść ze stanu odosobnienia, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać.

Terapia dla samotnych - na czym się skupia?

Wbrew pozorom terapia dla osób samotnych nie skupia się tylko na odnalezieniu problemu ich samotności. Wręcz przeciwnie - celem pracy ze specjalistą jest przede wszystkim odblokowanie naszej zdolności do wchodzenia w relacje z innymi ludźmi. Często problem z nawiązywaniem kontaktów dotyczy ludzi bardzo nieśmiałych, o introwertycznej naturze lub takich, którzy w przeszłości doświadczyli krzywdy ze strony innego człowieka i z tego powodu wyrobili w sobie różnorodne mechanizmy obronne. Spotkanie na terapii grupowej pozwala nie tylko odkryć, który z problemów dotyczy właśnie nas, ale także daje nam możliwość zaobserwowania, w jaki sposób inne osoby radzą sobie z podobnymi trudnościami.

Dlaczego rozmowa z psychologiem jest ważna dla osób samotnych?

W sytuacji, gdy nie mamy na co dzień kontaktu z innymi ludźmi, w naturalny sposób z czasem zaczynamy doświadczać pogorszonego nastroju, obniża się nasza samoocena, a także cierpi na tym nasze zdrowie psychiczne. Jeżeli zdecydujemy się na kontakt z terapeutą, jest to pierwszy krok na drodze do uporania się z dręczącymi nas emocjami i przeczuciami, a także do nauczenia się funkcjonowania pośród innych osób na nowo. Jest to bardzo ważne, ponieważ człowiek z natury jest istotą pragnącą kontaktu z innymi, a jego długotrwały brak znacząco obniża jakość naszego życia. Często też pokonanie pewnych trudności samodzielnie wydaje nam się niewykonalne, a wsparcie ze strony psychologa pozwala nam na zrewidowanie tego poglądu.

Na co zwrócić uwagę szukając pomocy psychologicznej?

Jeżeli pragniemy rozpocząć terapię, przede wszystkim warto zdecydować się na terapeutę specjalizującego się w pracy z osobami samotnymi i borykającymi się z różnymi traumami. Spotkania w gabinecie powinniśmy odbywać co najmniej raz lub dwa w miesiącu - to pozwoli nam na pracę nad sobą i jednoczesne łatwe monitorowanie postępów.