Wydrukuj tę stronę
wtorek, 13 grudzień 2022 18:06

Periodontologia – co to za gałąź stomatologii?

periodontologa periodontologa www.freepik.com

Periodontologia zajmuje się profilaktyka oraz leczeniem błony śluzowej jamy ustnej oraz przyzębia (dziąsła, ozębnej, cementu korzeniowego oraz kości, w której umiejscowiony jest ząb).

Okazuje się, że wielu Polaków cierpi z powodu zapalenia przyzębia, które jest bolesne, niekomfortowe i może prowadzić nawet do utraty zębów. Ale nie tylko – bakterie, które niszą zęby negatywnie oddziałują również na cały organizm. Dlatego warto podjąć decyzję o odwiedzeniu periodontologa.

Choroby przyzębia – czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia koncentruje się wokół chorób przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb i sprawiających, że jest on stabilnie osadzony w zębodole. Chodzi tu zatem o dziąsła, cement korzeniowy, a także ozębną i kości. Jeżeli zachodzą w tych obszarach jakiekolwiek niepokojące zmiany, wówczas należy skonsultować się ze stomatologiem specjalistą. Periodontolog rozpoznaje problem i wdraża leczenie mające na celu poprawę kondycji i wyglądu jamy ustnej, a także zatrzymanie zakażenia bakteryjnego groźnego dla całego organizmu.

Niepokojące objawy – kiedy zgłosić się do dentysty?

Periodontolog to stomatolog wyspecjalizowany w konkretnej dziedzinie, czyli leczeniu stanów zapalnych dziąseł i przyzębia. Tym, co powinno skłonić Cię do wizyty u dentysty zajmującego się tymi problemami są następujące objawy:

  • krwawienie z dziąseł zwłaszcza podczas szczotkowania, wynikające z nagromadzenia się płytki nazębnej, a w niej bytujących bakterii,
  • zaczerwienienie i obrzęk dziąseł,
  • nieświeży oddech z ust,
  • ból, świąd, dyskomfort,
  • trudności podczas gryzienia, żucia,
  • nadwrażliwość na wysokie i niskie temperatury,
  • przemieszczanie i rozchwianie zębów.

Pamiętaj, że nie musisz żyć z kompleksami, ani godzić się na dyskomfort. Zadbaj o swój wygląd i samopoczucie, odwiedzając periodontologa, który może zaproponować skaling, kiretaż zamknięty lub otwarty, farmakoterapię (zapisać środki przeciwzapalne lub antybiotyki). Na pewno ważnym elementem całej terapii będzie edukacja, czyli wyjaśnienie, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej.

Choroby wymagające leczenia periodontologicznego

Może się zdarzyć, że problem, z którym zgłaszasz się do stomatologa będzie wymagał bardziej specjalistycznego leczenia pod opieką periodontologa. W takiej sytuacji zostaniesz skierowany do lekarza, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem stanów zapalnych dziąseł i przyzębia – zarówno w postaci łagodnej, jak i zaostrzonej czy nawracającej. Wady te mogą być wrodzone lub nabyte i mieć tendencję do powtarzania się. Skuteczne leczenie, a także wskazówki dotyczące prawidłowej pielęgnacji pozwalają na pozbycie się problemu i odzyskanie komfortu podczas jedzenia.