Wydrukuj tę stronę
środa, 02 listopad 2022 18:17

Nadwrażliwość zębów — co robić?

nadwrażliwość zębów nadwrażliwość zębów pexels

Nadwrażliwość zębów na zimne lub ciepłe potrawy dotyka wielu osób dorosłych. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy.

W zależności od powodu stosowane są różnorodne sposoby radzenia sobie z dolegliwościami. Pojawia się u Ciebie ból podczas jedzenia? Sprawdź, co możesz zrobić, żeby temu zapobiegać oraz leczyć.

Nadwrażliwość zębów — najczęstsze przyczyny

Przyczyny występowania nadwrażliwości zębów mogą być różne. Jest to mocno uzależnione od indywidualnej sytuacji pacjenta. Bezpośrednio wpływ na to mają odsłonięte elementy zębiny.

Jest to tkanka budująca ząb, która jest mocno unerwiona. Musi być odpowiednio chroniona przez inne struktury. W przeciwnym wypadku jest podrażniana przez pokarmy i napoje.

Przyczynami występowania nadwrażliwości zębów mogą być:

  • ścieranie szkliwa poprzez zbyt silne szczotkowanie zębów;
  • nadmierne spożywanie słodkich produktów;
  • próchnica;
  • niektóre choroby;
  • ciąża;
  • wybielanie zębów;
  • wady zgryzu;
  • ubytki w zębach.

W związku z tym, że powodów może być wiele, sposoby leczenia zależą bezpośrednio od nich. Dlatego kluczowym elementem jest ustalenie przyczyny nadwrażliwości zębów. W ten sposób można skutecznie wprowadzić zmiany, które będą temu zapobiegać.

W jaki sposób radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Sposobów na radzenie sobie z nadwrażliwością zębów może być wiele. Najczęściej należy wyeliminować przyczynę, która powoduje ten problem. Jeżeli jest to nieprawidłowa dieta, konieczne może okazać się zrezygnowanie ze słodkich i kwaśnych produktów. W przypadku wad zgryzu, ubytków lub chorób konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. To również specjalista powinien zdiagnozować problem i zaproponować sposoby leczenia.

Domowe sposoby na radzenie sobie z nadwrażliwością zębów

W oczekiwaniu na wizytę u stomatologa, żeby zmniejszyć ból, można zastosować kilka sprawdzonych sposobów. Jednym z nich jest zmiana szczoteczki na taką z miękkim lub średnim włosiem. Należy również zmniejszyć nacisk na zęby. Szczotkowanie powinno być dokładne, ale delikatne. Jeżeli nadwrażliwość przeszkadza Ci na co dzień, zmień pastę i płyn do płukania jamy ustnej. Wybierz produkty, które są przygotowane z myślą o tym problemie. Zawierają fluor, ale w ich składzie nie znajdziesz substancji ścierających. Dodatkowo ich składniki mają wspomagać odbudowę szkliwa i łagodzenie zakończeń nerwowych.

Zmiana diety jako jeden z elementów pomocnych podczas walki z nadwrażliwością

Pamiętaj, żeby przy okazji wprowadzania nowych elementów do swojej higieny zadbać również o dietę. Powinno znajdować się w niej zdecydowanie mniej słodkich i kwaśnych produktów. Pierwsza grupa to doskonała pożywka dla bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Jeżeli zębina jest odsłonięta, w ten sposób możesz pogarszać występujący problem. Z kolei kwaśne potrawy mocno podrażniają nerwy, co wywołuje ból.

Czy pasta do zębów może mieć wpływ na nadwrażliwość zębów?

Pasta do zębów może mieć znaczny wpływ na nadwrażliwość. Jeżeli stosujesz produkty, które są mocno wybielające, możesz spodziewać się bólu. Podobnie w przypadku substancji ścierających. Pamiętaj, że odpowiednio dobrana pasta powinna zawierać fluor, ale mieć możliwie niski indeks ścieralności. W ten sposób możesz mieć pewność, że Twoje zęby nie zostaną uszkodzone podczas szczotkowania. Zadbaj o higienę jamy ustnej po każdym posiłku, ale postaw na delikatne oczyszczanie.

Kiedy wizyta u specjalisty jest konieczna?

Wizyta u lekarza stomatologa jest potrzebna zawsze, jeżeli problem utrzymuje się dłużej. W Madent zalecamy, żeby kontrolować stan uzębienia minimum 2 razy do roku. Podczas wizyty możesz zwrócić uwagę na pojawiający się problem. Jeżeli jednak ból nie ustępuje, koniecznie umów się na przegląd dentystyczny. Może okazać się, że wystarczy nadbudować ubytek. Jego powiększanie mogłoby doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Nadwrażliwość może być pierwszym symptomem, że w Twojej jamie ustnej pojawiły się problemy.