Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 08 maj 2023 11:25

Jaki probiotyk przy antybiotyku i kiedy go podawać?

probiotyk probiotyk mat.prasowe

Gdy w związku z chorobą lekarz przepisuje nam antybiotyk, musimy być świadomi, iż leki tego typu działają negatywnie na mikroflorę jelitową. Co się z tym wiąże, antybiotykoterapia może wywołać biegunki, które jednak możemy zwalczać probiotykami. Jaki wybrać? Na co należy zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji?

 

Jak działają antybiotyki? Kiedy je stosujemy?

W sytuacji, kiedy nasz organizm atakuje zakażenie bakteryjne, lekarz może zdecydować o podaniu antybiotyku. To leki, których różne grupy w różny sposób radzą sobie z bakteriami. Najczęściej doprowadzają do hamowania syntezy DNA (fluorochinolony), syntezy RNA, syntezy białek (aminoglikozydy, makrolidy, tetracykliny i amfenikole), a także hamują syntezę mureiny i funkcję błony cytoplazmatycznej. Dzięki swoim właściwościom antybiotyki doprowadzają do uśmiercenia bakterii. Procesy te jednak mają swoje skutki uboczne. Jednym z nich jest negatywny wpływ na układ pokarmowy. Efektem tego może być biegunka poantybiotykowa, która pojawia się, gdy antybiotyki doprowadzają do dysbiozy flory bakteryjnej w układzie pokarmowym. Co gorsza, miejsce po dobroczynnych bakteriach probiotycznych często zajmują drobnoustroje patogenne. Ich obecność wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego. Sprawiają, iż dochodzi do problemów z trawieniem, a następnie do biegunek. 

Jak należy dobierać probiotyk w trakcie antybiotykoterapii?

W sytuacji, gdy chcemy chronić układ pokarmowy przed wystąpieniem biegunki, warto sięgnąć po probiotyki. Jednym z nich jest lek OTC - trilac®. To dostępny bez recepty lek dla dzieci i dorosłych. Jego zadaniem jest obniżenie pH i przywrócenie homeostazy w układzie pokarmowym. Co najistotniejsze trilac® jest przebadany kliniczne i badania wykazały, że zapobiega biegunce poantybiotykowej lub pozwala skrócić czas jej występowania. W składzie leku OTC znajdują się 3 szczepy bakterii kwasu mlekowego przebadane pod kątem skuteczności: Lactobacillus acidophilus (La-5), Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) oraz Bifidobacterium lactis (Bb-12), które uzupełniają naturalną florę bakteryjną i zapobiegają namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów w układzie pokarmowym. trilac® sprawdzi się także w trakcie ostrej biegunki u dzieci (może być stosowany u dzieci poniżej 4. roku życia), a także w kontekście biegunki podróżnych, zarówno zażywany profilaktycznie, jak i w momencie, gdy ta nieprzyjemna dolegliwość wystąpi. 

Jak dawkować probiotyk przy antybiotyku?

W przypadku probiotyku trilac® dawkowanie jest następujące: zażywamy 1-2 kapsułki doustnie 3 razy na dobę przez 2 tygodnie do miesiąca, następnie dawkowanie może być zmniejszone do 2 kapsułek na dobę. Kapsułkę z preparatem można otworzyć, co może być pomocne w sytuacji, gdy zażywający ma problemy z połykaniem. Ponadto probiotyk ten najlepiej spożywać z dużą ilością płynu podczas posiłku lub godzinę przed posiłkiem. Warto również pamiętać, iż w wypadku antybiotykoterapii nie należy zażywać probiotyku bezpośrednio przed lub po antybiotyku, gdyż antybiotyki mogą zneutralizować działanie bakterii probiotycznych. 

Podmiot odpowiedzialny: Zakład Farmaceutyczny AMARA, ul. Stacyjna 5,30-851 Kraków • Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: R/7019, wydane przez Prezesa UPRL, WM i PB.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.