Wydrukuj tę stronę
środa, 19 sierpień 2020 13:03

Fundamentowanie jako najistotniejszy element budowy

Fundamentowanie Fundamentowanie

Rozpoczynając budowę domu, często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo musi być przemyślany każdy z etapów. Przykładowo, kiedy już uda nam się uporać z ogromną ilością dokumentów, pozwoleń przychodzi czas na prawdziwą budowę, a z tym - fundamentowanie.


Niewiele z nas zdaje sobie sprawę, iż wybór fundamentu będącego podstawą domu należy dostosować do podłoża. Rozwiązania fundamentowania wypracowane dla gruntów nawodnionych, gliniastych - z pewnością nie sprawdzą się jeśli mamy do czynienia ze stabilnym podłożem.

Celem fundamentowania jest zarówno wykonywanie fundamentów, konstrukcji zabezpieczających, a także czasowe i stałe obniżenie wód gruntowych przypadku istnienia wysokiego zwierciadła tychże wód.
Fundamenty głębokie, inaczej pośrednie, najprościej mówiąc przekazują obciążenie pośrednio. Najbardziej charakterystyczne z nich to:

  • Pale przemieszczeniowe SDP i VDP
  • Pale CF
  • Mikropale
  • Pale wbijane prefabrykowane
  • Pale wiercone wielkośrednicowe
  • Pale rurowe wbijane


Myśląc o fundamentowaniu nasuwa się szybko rozwijający się rynek mikropali iniekcyjnych. Wykorzystywane są one do posadzenia wszelkiego rodzaju obiektów takich jak obiekty hydrotechniczne, przemysłowe, drogowe oraz kubaturowe. Świetnie nadają się nie tylko jako fundamenty wykorzystywane w budowie budynków przemysłowych i mieszkalnych ale także służą do wzmacniania istniejących już fundamentów, np. zabytków. Dzięki możliwość wykonania pali pod dowolnym kątem świetnie nadają się także do budowli takich jak mosty, wiadukty, kładki, nawet te zlokalizowane w uciążliwych warunkach glebowych.

Mikropale iniekcyjne cieszą się ogromną popularnością, między innymi ze względu na dużą wydajność w porównaniu z resztą tego typu technologii. Pomimo dużej efektywności mikropale są niezwykle proste w wykonaniu. Dzięki możliwości użycia lekkich, kompaktowych maszyn, świetnie sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach o ograniczonej przestrzeni. A co najważniejsze, nadają się do każdym rodzaju gleb.

W Polsce popularnością cieszą się także mikropale gruntowo cementowe, prefabrykowane oraz iniektowane. Te pierwsze charakteryzuje fakt, iż powstają od razu w ziemi, gdzie zaczyn cementowy miesza się bezpośrednio z podłożem. Mikropale prefabrykowane należy wciskać bądź wwiercać w grunt. Ich montaż jest całkiem łatwy, można je umieścić w pionie jak i pod kątem. Jednak największym walorem tego rozwiązania jest z góry określona nośność wzmocnienia. Natomiast mikropale iniektowane to typ pali mało średnicowych. Powstają poprzez wywiercenie otworu w gruncie. W nowe wgłębienie wprowadzany się zaczyn cementowy oraz zbrojenie zaopatrzone w system iniekcyjny. Dzięki systemowi iniekcyjnemu w dalszych etapach pracy można wykonać dodatkową iniekcję strefową, która w znacznym stopniu podwyższa współczynnik nośności.

Technologia mikropali z roku na rok zyskuje na popularności, głównie ze względu na jej łatwe i kompaktowe zastosowanie a także dzięki obniżaniu się cen powyższej metodyki. Budując dom, musimy przygotować się na wydatek rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wydatek ten nadal będzie wyższy porównując tradycyjne metody fundamentowania.