Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 27 luty 2023 16:53

Kto zajmuje się chorobami uszu, krtani, gardła?

laryngologia Warszawa NFZ laryngologia Warszawa NFZ Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Choroby uszu, krtani, nosa wymagać mogą konsultacji w poradni laryngologicznej. Otolaryngologia to słowo wywodzące się z greki. Otos/oros oznacza ucho. Nos to po grecku rhino/rynos. Pharyngos to gardło. Laryngos to gardło.

 

Laryngolog czy otolaryngolog?

Bez trudu znaleźć można zakład opieki zdrowotnej, gdzie przyjmuje laryngolog. Niekiedy można jednak można spotkać się z sytuacją, gdzie znajduje się niepubliczny zakład opieki zdrowotnej ze specjalizacją otolaryngologia. Dwie różne nazwy - gdzie tkwi różnica? Nigdzie! Okazuje się, że są to dwie nazwy, które używane są zamiennie. Pacjent może udać się do miejsca, gdzie znajduje się laryngologiczny gabinet lekarski. Poradnia otolaryngologiczna również będzie miejscem, gdzie można umówić się na wizytę z odpowiednim skierowaniem.

Gdzie znajduje się poradnia otorynolaryngologiczna?

Duża liczba osób szuka miejsca, gdzie będzie można liczyć na fachowe podejście. Wystarczy w Google wpisać "laryngologia Warszawa NFZ", aby znaleźć miejsce, gdzie będzie można udać się na wizytę. Do wyboru są placówki znajdujące się na warszawskim Ursynowie, Bielanach, Mokotowie, Praga Północ, Warszawa Wola, Warszawa Żoliborz. Śródmieście i wiele innych części tego miasta jest miejscem, gdzie przyjmuje laryngolog dziecięcy i dla osób dorosłych. Centrum Zdrowia Dziecka to jedna z takich placówek, gdzie znaleźć można również oddział otolaryngologiczny.

Laryngolog Warszawa - czego można oczekiwać?

Skierowanie do laryngologa wydaje lekarz rodzinny. Podstawą do wydania tego dokumentu mogą okazać się przewlekłe infekcje jamy ustnej, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych oraz uszu. Do lekarza tej specjalności można również udać się, jeżeli ma się do czynienia z zaburzeniami głosu, mowy, słuchu i równowagi.

Często pacjenci zgłaszają się do otolaryngologa w celu usunięcia czopa woskowinowego. Jest to sytuacja, która może wynikać z nieprawidłowej higieny uszu. Najczęściej z pojawieniem się czopa mają do czynienia osoby w podeszłym wieku oraz dzieci.

Laryngolog dziecięcy i dla dorosłych - jakie badania wykonywane są przez lekarza?

Centrum medyczne, gdzie znajduje się gabinet otolaryngologiczny, to miejsce, gdzie nie tylko wykonywana jest diagnostyka. Jeżeli lekarz uzna to za konieczne, może zdecydować się na wykonanie różnego rodzaju badań, jakie ułatwią dobranie odpowiedniej metody leczenia. Oto przykładowe badania, które mogą zostać zalecone: badanie wzrokowe i palpacyjne nosa, badanie palpacyjne węzłów chłonnych i ślinianek, badanie górnych dróg oddechowych za pomocą cienkiego i giętkiego endoskopu (fiberoskopia), badanie uszu za pomocą wziernika (otoskopia), itd. Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jakim dokładnie przypadkiem ma się do czynienia.

Z jakimi chorobami ma do czynienia otolaryngolog?

Samodzielny publiczny zespół lecznictwa otwartego zapewnia wsparcie wielu specjalistów z zakresu laryngologii, mających do czynienia z takimi chorobami jak: ostre i przewlekłe zapalenie ucha środkowego, zapalenie błędnika, zakażenie ucha zewnętrznego, ostre i przewlekłe urazy akustyczne uszu, oparzenia i odmrożenia uszu, zwężenie przewodu słuchowego, nowotwory uszu, otoskleroza, przewlekły nieżyt nosa, itd.

Kiedy można nalegać na skierowanie do laryngologa?

Pacjent sam może poprosić o skierowanie do specjalisty, jeżeli zauważa u siebie: często występujące szumy uszne; częsty ból uszu, któremu towarzyszą również wycieki; zaburzenia głosu, nazywane również dysfonią; chrypkę; częstymi krwawieniami z nosa; zaburzenia węchu i smaku; zaburzenia przełykania, któremu towarzyszy bolesne odczucie; chrapanie; częste bóle i zawroty głowy.