Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 21 listopad 2022 17:47

Gabinet psychologiczny - dzielić z kimś czy otworzyć samodzielnie?

otwarcie gabinetu psychologicznego otwarcie gabinetu psychologicznego Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

 Gabinet psychologiczny jest miejscem, w którym specjaliści proponują pacjentom wsparcie i opiekę w obszarze pomocy psychologicznej.

Jeśli pragniesz go otworzyć, prawdopodobnie zastanawiałeś się, czy lepiej jest go z kimś dzielić, czy może prowadzić samodzielnie. Aby odrobinę wesprzeć Cię w podjęciu tej decyzji, postanowiliśmy przedstawić zalety oraz wady tych obydwu rozwiązań.

Jak otworzyć gabinet psychologiczny?

Zanim będziemy mogli otworzyć gabinet psychologiczny, niezbędne jest dopełnienie wszelkich obowiązków natury formalnej. Co jest konieczne?

Założenie działalności gospodarczej

Podejmując decyzję o otworzeniu gabinetu psychologicznego, równocześnie podejmujemy decyzję o założeniu firmy. Z tego powodu należy wybrać formę działalności gospodarczej oraz formę opodatkowania. Niezbędne jest także wymyślenie nazwy dla gabinetu oraz zdecydowanie, kto będzie prowadzić finansową dokumentację – jeśli nie mamy wiedzy o najnowszych ustawach czy przepisach, bądź obawiamy się o brak czasu na prowadzenie księgowości, warto to zadanie zlecić firmie księgowej.

Zapewnienie firmowego numeru telefonu

Aby potencjalni pacjenci mogli się w łatwy sposób z nami skontaktować i umówić się na wizytę, warto zadbać o firmowy numer telefonu. Co ważne, dzięki temu możliwe będzie oddzielenie życia prywatnego i zawodowego, gdyż telefon ten będzie dostępny tylko w godzinach pracy gabinetu.

Wybór lokalu

Jeśli planujemy prowadzenie stacjonarnego gabinetu psychologicznego, nie można zapomnieć o znalezieniu lokalu. W zależności od naszych możliwości finansowych możemy go wynająć lub kupić. Podczas przeglądania ofert warto zwrócić uwagę na kwestie, takie jak osobna toaleta przeznaczona dla pacjentów czy odpowiednie wyciszenie drzwi i tym samym dostosowanie pomieszczeń do prowadzenia terapii.

Wśród istotnych czynności można wymienić również stworzenie własnej strony internetowej, a także wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Co istotne, to tylko ogólnie określona ścieżka, którą należy podążać, chcąc otworzyć gabinet psychologiczny - w rzeczywistości cała procedura posiada więcej kroków.

Otwarcie gabinetu psychologicznego – samemu czy z kimś?

Jeśli w naszej głowie pojawi się myśl o otworzeniu gabinetu psychologicznego, powinniśmy się poddać refleksji nad tym, kiedy będzie na to odpowiedni moment. Czy otworzyć gabinet psychologiczny zaraz po studiach? A może poczekać, aby dopiero po zdobyciu określonego doświadczenia powrócić do myśli o jego otwarciu? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz tutaj: www.psychostart.pl/kiedy-otworzyc-gabinet-psychologiczny/.

Czy warto otworzyć gabinet psychologiczny samodzielnie?

Własny gabinet psychologiczny pozwala nam nie tylko na dowolne jego wyposażenie, ale i korzystanie z tego pomieszczenia wtedy, kiedy tylko chcemy. To rozwiązanie wygodne z uwagi na możliwość wyboru dowolnych dni oraz godzin pracy. Warto także wspomnieć o tym, iż prowadzenie własnego gabinetu pozwala nam na kreację własnej marki – możemy wybierać własne logo, a ponadto pod danym adresem zlokalizowany będzie tylko nasz gabinet. Będzie to odpowiednie rozwiązanie, jeśli posiadamy już odpowiednie doświadczenie, aby móc samodzielnie pomagać pacjentom.

Kiedy warto otworzyć gabinet psychologiczny z kimś?

Prowadzenie gabinetu psychologicznego z kimś może być szczególnie korzystne, jeśli niedawno ukończyliśmy studia i dopiero zaczynamy naszą podróż jako psycholog. Warto pamiętać, że wiedza zdobyta na studiach może okazać się niewystarczająca w niektórych przypadkach, dlatego nie mamy pewności, czy w pełni poradzimy sobie z częścią klientów – w trosce o dobro pacjentów powinniśmy wtedy wybrać dzielenie gabinetu z innymi specjalistami. Jest to istotne także z uwagi na fakt, że praca w zespole oferuje nam bezcenne wsparcie, które pozwoli nam się rozwijać.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy lepiej prowadzić gabinet psychologiczny samodzielnie, czy może go z kimś dzielić. Decyzja w tym aspekcie powinna być poprzedzona dokładną analizą czynników, takich jak m.in. nasze kompetencje, możliwości finansowe oraz preferencje.