Wydrukuj tę stronę
sobota, 14 marzec 2020 16:15

Wodobrzusze. Płyn w jamie brzusznej u dziecka.

Płyn w jamie brzusznej u dziecka Płyn w jamie brzusznej u dziecka

Najczęstszą przyczyną wodobrzusza może być między innymi niewydolność nerek, zakrzepica żyły wrotnej, obrzęki głodowe. Oczywiście jest ich znacznie więcej, jednakże te wyżej wymienione są tymi podstawowymi. Rodzajów wodobrzusza też jest sporo i zależą one przede wszystkim od objętości płynu zgromadzonego w jamie otrzewnej. Występuję wodobrzusze łagodne, umiarkowane oraz zaawansowane.

 

Co to jest wodobrzusze?

Dla wielu osób wodobrzusze może być zupełnie nowym pojęciem, ponieważ nie każdy zna wszystkie nazwy chorób i ich odmiany. Czym ono tak właściwie jest? Otóż jest to dolegliwość, która spowodowana jest gromadzeniem się płynu w jamie otrzewnej. Zbyt duża ilość powoduje pewnego rodzaju urazy, które niekiedy mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Przyczyn tego może być naprawdę sporo, dlatego też nie należy lekceważyć żadnych jego objawów. Płyn w brzuchu powoduje między innymi złe samopoczucie, bóle oraz mdłości i osłabienie.

Wodobrzusze to choroba, na którą cierpią zarówno dorośli, jak i dzieci w różnym wieku. Rozpoczyna się ono, kiedy objętość płynu przekracza 1,5 l. Wtedy odczuwa się duszności oraz obrzęki kończyn dolnych. W żadnym przypadku nie należy tego lekceważyć, ponieważ skutki mogą być naprawdę bardzo groźne. Wodobrzusze to choroba, z którą trzeba bardzo szybko walczyć, aby ją wyleczyć i powstrzymać przed dalszym rozwojem. Jednym z najbardziej widocznych objawów jest powiększenie obwodu brzucha.

Jak leczymy wodobrzusze i co jeść?

Każdy, kto cierpi na wodobrzusze, musi ściśle kontrolować swoją dietę oraz sprawdzać jakość spożywanych posiłków. Mimo że choroba ta ma charakterystyczne objawy to i tak bardzo trudno ją od razu zdiagnozować. Największy problem jest w przypadku otyłych pacjentów, których obwód brzucha jest naturalnie większy. Wodobrzusze trzeba umieć odróżnić od innych, bardzo podobnych chorób. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki. Wykonanie odpowiedniego badania, jakim jest USG oraz tomografia komputerowa to konieczna czynność. Oba te badania są niezwykle potrzebne i pozwolą na dokładne zdiagnozowanie choroby, na jaką cierpi pacjent. Wodobrzusze bardzo często pojawia się również w wyniku marskości wątroby, czy nawet poszerzenia żyły wrotnej. Często w przypadku stwierdzenia tej choroby jest wykonywane dodatkowe badanie. Diagnostyka płynu puchlinowego pozwoli na odróżnienie wodobrzusza spowodowanego nadciśnieniem wrotnym od tego o innej etiologii. Zalecane jest spożywanie owoców, warzyw, produktów zbożowych oraz mięsa i ryb.

Nadmierna ilość płynu w brzuchu, zarówno u dziecka, jak i dorosłego jest dolegliwością, z którą trzeba natychmiast działać. Prawidłowa dieta, zbilansowane posiłki oraz dobrze dobrane leki pomogą uporać się z tą chorobą.