Wydrukuj tę stronę
środa, 25 maj 2022 17:25

Jak zdiagnozować AZS? Sprawdź, ile populacji dotyka choroba.

atopowa skóra atopowa skóra pxiabay

Istnieje wiele schorzeń, które na dobre rozgościły się wśród ludzi. Oczywiście, nie są mile widziane. Jednym z nich jest atopowe zapalenie skóry. Dowiedz się, jak wielu ludzi musi borykać się z nim na co dzień.

 

Trądzik, astma, alergie, cukrzyca – to tylko niektóre z uporczywych dolegliwości, z którymi borykają się ludzie w XXI wieku. Wiele z nich nazywanych jest chorobami cywilizacyjnymi. Atopowe zapalenie skóry także można zaliczyć do tej grupy. Ten problem dotyka ludzi bez względu na wiek. Najczęściej muszą się z nim borykać najmłodsi. Ilu ludzi cierpi na AZS? W naszym artykule dowiesz się, jak poprawnie zdiagnozować chorobę.

Poprawna diagnoza AZS – od tego zacznij

Jak zdiagnozować AZS? Swoje pierwsze kroki skieruj do gabinetu dermatologa. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że atopowa skóra jest tym, z czym się borykasz. Jest bowiem wiele chorób o podobnych objawach, jak np. łojotokowe zapalenie skóry. Nie warto tracić czasu na błędne diagnozy, stawiane samemu przed lustrem. Konsekwencją tego mogłyby być niewłaściwe leczenie i źle dobrana pielęgnacja, które nie są obojętne dla chorobowo zmienionej skóry.

Przyczyny powstawania AZS

W gabinecie lekarskim specjalista przeprowadzi z tobą dokładny wywiad. Jedną z najważniejszych kwestii, o które lekarz powinien zapytać, jest występowanie atopowego zapalenia skóry w rodzinie. Postaraj się zaczerpnąć takich informacji od najbliższych i zapytać także o to, czy w poprzednich pokoleniach nikt nie miał podobnych problemów. Do innych czynników predysponujących do pojawienia się choroby można zaliczyć:

  • występowanie chorób związanych z atopią (astma oskrzelowa, katar sienny, zapalenie spojówek);
  • przewlekły stres;
  • alergie pokarmowe;
  • kontakt z czynnikami drażniącymi.

Jak objawia się atopowe zapalenie skóry?

Objawem atopowego zapalenia skóry jest egzema. To termin, którego często używa zamiennie z AZS. Egzema sama w sobie nie jest jednak konkretną jednostką chorobową. Obejmuje zakres charakterystycznych objawów skórnych – tak jak w przypadku AZS. Należą do nich:

  • stan zapalny i zaczerwienienie;
  • zmiany wypełnione płynem;
  • uporczywy świąd nasilający się głównie nocą;
  • bardzo suchy naskórek.

AZS – ilu ludzi zmaga się z chorobą?

Rozwój choroby jest bardzo dynamiczny, a podstawie badań można się dowiedzieć, jak duża jest skala AZS w społeczeństwie. Najwięcej zachorowań dotyczy oczywiście dzieci. To właśnie w dzieciństwie atopowe zapalenie skóry się uaktywnia. Dzieci chorujących na AZS w Europie jest powyżej 20%! Na szczęście, tuż po burzliwym okresie dojrzewania, liczby te spadają niemal o połowę. Niestety, nie oznacza to wcale, że choroba całkowicie zanika. W wieku dorosłym objawy charakterystyczne dla AZS często się wyciszają. Pojawiają się natomiast inne choroby atopowe, np. astma. 

Ludzi zmagających się z atopowym zapaleniem skóry nie brakuje i cierpi na nie dość znaczny odsetek społeczeństwa. Postęp cywilizacyjny, zanieczyszczenia i tryb życia będą się przyczyniać do ciągłego zwiększania skali tego problemu, z którym jednak da się walczyć.