Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 12 wrzesień 2022 08:33

Alergia u niemowlaka – po czym ją rozpoznać?

kaszel u dziecka kaszel u dziecka pixabay

Choroby alergiczne diagnozowane są coraz częściej, szczególnie u małych dzieci. Warto wiedzieć, co może sugerować wystąpienie alergii oraz gdzie zgłosić się z objawami. Wyjaśniamy, na co niemowlę może mieć alergię oraz czy katar u niemowlaka może być objawem uczulenia.

Spis treści: 1. Na co niemowlę może mieć alergię?

2. Po czym poznać, że niemowlę ma uczulenie?
3. Męczący kaszel u dziecka – czy to objaw alergii?
4. Objawy skórne u niemowlaka
5. Czy katar u niemowlaka może być objawem uczulenia?

Na co niemowlę może mieć alergię?

Wśród uczuleń pokarmowych u niemowląt główny problem stanowi alergia na białka mleka krowiego oraz produkty zawierające soję. Może ona wystąpić już u kilkumiesięcznych dzieci. Ocenia się, że alergie pokarmowe stwierdza się u nawet 6-8 proc. najmłodszych, a odsetek ten maleje z wiekiem. Np. alergię pokarmową stwierdza się u ok. 4 proc. nastolatków i 1-3 proc. dorosłych. Niektóre niemowlęta mogą też wykazywać objawy alergii kontaktowej, np. na proszek czy płyn do prania. 

Po czym poznać, że niemowlę ma uczulenie?

Objawy sugerujące alergię pokarmową u niemowląt mogą dotyczyć jednego układu, np. tylko pokarmowego, lub też występować jako manifestacja wieloukładowa. U najmłodszych dzieci objawy alergii najczęściej dotyczą ich skóry oraz przewodu pokarmowego. Wystąpić mogą dolegliwości takie, jak:

  • biegunka,
  • ból brzucha,
  • wymioty,
  • obecność krwi lub śluzu w stolcu,
  • niechęć do przyjmowania określonego pokarmu,
  • swędzenie oraz obrzęk jamy ustnej występujący krótko po posiłku,
  • zaczerwienie, tzw. pokrzywka na policzkach, w zgięciach rąk i pod kolanami.

Wyżej wymienione objawy mogą pojawiać się w różnym czasie od zjedzenia pokarmu, na który dziecko ma alergię. Dolegliwości bólowe brzucha i biegunka pojawiają się najczęściej kilka minut po przyjęciu posiłku. Jeżeli manifestują się ze znacznym opóźnieniem, np. po ok. 6-8 godzinach od przyjęcia posiłku zawierającego alergen, może wskazywać to na tzw. opóźniony charakter alergii. W takim przypadku u dziecka częściej występować będzie przewlekła biegunka lub zaparcia, bladość, osłabienie, a w przypadku dzieci starszych również nawracający kaszel.

Innymi objawami sugerującymi, że niemowlę ma uczulenie na dany pokarm, może być: niedokrwistość z niedoboru żelaza, wystąpienie białkomoczu, bóle stawów, zaburzenia psychoemocjonalne. Warto pamiętać, że organizm niemowlęcia jest niedojrzały, dlatego też objawy alergii nie zawsze związane są z układem, którego bezpośrednio dotyczą.

Męczący kaszel u dziecka – czy to objaw alergii?

Przewlekający się i długotrwały kaszel u dziecka wielu rodzicom jednoznacznie kojarzy się z alergią. Warto jednak podkreślić, że objawy takie jak: katar, zatkany nos, świsty podczas oddychania czy właśnie nawracający kaszel, stanowią objawy alergii dopiero u nieco starszych dzieci.

U dzieci cierpiących na alergię zauważa się, że już w okresie niemowlęcym jako pierwsza pojawia się alergia pokarmowa, a dopiero w późniejszych latach alergia „przekształca się” z pokarmowej na oddechową, a objawy ze strony układu pokarmowego stopniowo ustępują. Z tego względu męczący kaszel u dziecka małego niekoniecznie musi mieć związek z uczuleniem, ale być np. objawem choroby o charakterze infekcyjnym. Warto to jednak skonsultować z pediatrą, ponieważ przebieg choroby u każdego dziecka może być różny.

Objawy skórne u niemowlaka

Objawy skórne są jednymi z najczęściej występujących w przypadku alergii u małego dziecka. Zwykle mają charakter niespecyficznych odczynów, jednak u niektórych niemowląt występować mogą jako pełnoobjawowe atopowe zapalenie skóry (AZS). W przypadku niemowląt, zmiany o charakterze AZS lokalizują się najczęściej na twarzy, łokciach czy kolanach. Niektórzy mali alergicy od pierwszych dni życia wymagają specjalnej pielęgnacji skóry. W aptekach i drogeriach dostępne są hypoalergiczne preparaty i emolienty do pielęgnacji skóry niemowląt. W niektórych przypadkach może być wskazane podawanie dziecku preparatów łagodzących objawy alergii. Wolno je podawać wyłącznie po konsultacji z pediatrą.

Czy katar u niemowlaka może być objawem uczulenia?

Katar u niemowlaka niezbyt często wskazuje jednoznacznie na alergię. Kiedy jednak zaobserwujemy, że dziecko ewidentnie cierpi z powodu zatkanego nosa w bezpośrednim kontakcie z alergenem wziewnym, np. podczas spaceru, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. U niektórych dzieci alergia może mieć nietypowy przebieg. Być może występowanie kataru w czasie pylenia niektórych roślin już w pierwszych miesiącach życia dziecka, będzie świadczyć o występującej u niego alergii.