czwartek, 27 styczeń 2022 17:42

Co jeść po wyrwaniu zęba?

dentysta z warszawskiego Bemowa dentysta z warszawskiego Bemowa pixabay

Chociaż każdy chce zachować stan uzębienia w jak najlepszej formie i jak najdłużej (a najlepiej na całe życie), to niestety czasami zdarzają się sytuacje, kiedy ząb nie nadaje się już do leczenia, a tylko do ekstrakcji.

O ile do samego usunięcia zęba nie trzeba spektakularnych przygotowań, o tyle warto wiedzieć jak zachować się po wykonaniu zabiegu, a przede wszystkim: co jeść po wyrwaniu zęba?

Jakie są produkty dozwolone, które śmiało można jeść po wyrwaniu zęba?

Na pewno spożywanie pokarmów po usunięciu zęba nie będzie wyglądało tak samo, jak zawsze. Oczywiście jest to spowodowane pewnym dyskomfortem, który powstanie po wykonanym zabiegu. Nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy w miejscu po usuniętym zębie są zakładane szwy, co dodatkowo generuje dodatkowe problemy w przeżuwaniu.

Poniżej znajduje się lista przykładowych dozwolonych produktów, które śmiało można spożywać po wyrwaniu zęba:

  • letnie zupy – najlepiej zblendowane na gładko,
  • lody,
  • jogurty,

Na pewno powinno się unikać wszelkich gorących dań i napojów, które mogłyby podrażnić ranę i tym samym przedłużyć czas jej gojenia. W najgorszym wypadku mogłoby także dojść do nadkażenia rany i wywołania stanu zapalnego. Oczywiście przez okres kilku dni należy powstrzymać się od spożywania stałych, twardych pokarmów, które mogłyby dostać się do rany i utrudnić jej gojenie.

Wiele osób błędnie uważa, że po ekstrakcji zęba powinno się pić lub spożywać płynne pokarmy przez słomkę. Nic bardziej mylnego! Odruch ssania może spowodować odklejenie się powstałego skrzepu, warunkującego odpowiednie gojenie się rany.

Dlaczego należy wystrzegać się niektórych produktów spożywczych?

Bez dwóch zdań w miejscu po wyrwaniu zęba powstaje rana. Ogólnie jama ustna nie ma warunków sprzyjających do gojenia się wszelkich urazów. Panuje tam duża wilgotność, a brak dostępu powietrza często powoduje gromadzenie się licznych kolonii bakterii. Dlatego tak ważna jest dbałość o to, co wkładamy do ust po wykonanej ekstrakcji.

Przez kilka pierwszych dni nie zaleca się palenia papierosów oraz picia alkoholu. Zarówno dym tytoniowy, jak i wysokoprocentowe trunki mają negatywny wpływ na ranę. Alkohol powoduje rozrzedzenie krwi i mógłby wywołać niekontrolowane krwawienie, natomiast papierosy są najczęstszą przyczyną rozpuszczania powstałego skrzepu i suchego zębodołu.

O czym jeszcze należy pamiętać po usunięciu zęba?

Na pewno warto pamiętać o bezwzględnym powstrzymaniu się od jedzenia i picia jakichkolwiek produktów przez minimum 2 godziny od momentu wykonanego zabiegu! Jest to przede wszystkim podyktowane faktem działania znieczulenia. Przeżuwanie pokarmów w takim stanie powoduje totalny brak kontroli nad ewentualnym urazem spowodowanym ugryzieniem, czy silnym podrażnieniem rany.

Dodatkowo po wyrwaniu zęba należy pamiętać o:

  • niepłukaniu jamy ustnej,
  • kichaniu tylko z otwartymi ustami,
  • zimnych okładach – w postaci np. kostek lodu włożonych w woreczek foliowy i owiniętych czystą ściereczką,
  • w przypadku kataru – wycieraniu nosa, a nie dmuchaniu go,
  • w razie potrzeby przyjmowaniu środków przeciwbólowych,
  • unikaniu wysiłku fizycznego,
  • szczotkowaniu zębów, ale omijając okolicę po wyrwaniu,
  • nie dotykaniu rany językiem, a nawet palcami.

Podsumowując, po wyrwaniu zęba, należy spożywać płynne oraz półpłynne dania i napoje. Warto także zadbać o ich odpowiednią temperaturę, czyli zawsze letnie – nigdy nie gorące. Twarde produkty i gorące dania muszą poczekać na trochę dalszy czas, zanim ponownie będzie można się nimi nasycić.

Tekst sponsorowany: klinika FAB-DENT - dentysta z warszawskiego Bemowa